- A
- A
- A
Trasa Nietoperza i nowe technologie. Zamek w Wiśniczu zaprasza
Półmetek wakacji to dobry moment, żeby wyznaczyć sobie kolejne turystyczne cele. Przejeżdżając między Bochnią a Limanową warto zboczyć do Nowego Wiśnicza, ponieważ Zamek wzniesiony przez Jana Kmitę w XIV wieku kusi już nie tylko swoją architekturą, ale również nowoczesnymi technologiami i nową atrakcją - Trasą Nietoperza.Zwiedzający po raz pierwszy mogą zobaczyć podziemia zamkowe, kiedyś służące tylko księciu i jego najbliższemu otoczeniu. Naszą reporterkę oprowadzili Piotr Pyziak i Katarzyna Adamczyk z Muzeum Ziemi Wiśnickiej:
Schodzimy do podziemi, najniższej części, która jest teraz dostępna. To była potężna twierdza, a przejście to służyło oficerom Stanisława Lubomirskiego do tego, żeby się szybko dostać do stajni, do koni... A tu w tych ciemnych, zimnych piwnicach znajdowały się zamkowe winiarnie...Teraz jesteśmy pod południowum skrzydłem, w miejscu, które przypomina kopalnię a zimą jest wykorzystywane przez nietoperze do zimowania, mają tu dobre warunki klimatyczne. Na zamku są trzy gatunki - gacek, nocek i podkowiec - zimą to ich królestwo. Ta kolonia cały czas rośnie, podkowiec był gatunkiem wymierającym w Polsce a w tej chwili mamy więcej podkowców, niż 10 - 15 lat temu było w ogóle w Polsce. Tu mają warunki optymalne, mają miejsca w których mogą się zaczepić i spokojnie zimować, jest też wilgotno a one budzą się, żeby nadrobić braki wody - jak jest wilgotno, to potrafią zlizać wilgoć z własnych skrzydeł.... A tu najnowsze technologie, które czekają na turystów w Nowym Wiśniczu. W tym zamku wiek XVII miesza się z XXI, specjalnie dla nas napisana animacja w technologii 360 stopni, w której odbywamyy podróż od podziemi zamku, poprzez dziedziniec wewnętrzny, sale zamku, gdzie możemy z wysokości 40 metrów i z pozycji lotu nietoperza zobaczyć jak wyglądał krajobraz 17-wieczny - zamek, klasztor i początki Nowego Wiśnicza...
Trasa Nietoperza to element tej multimedialnej podróży. Zwiedzanie wiśnickiego zamku można planować od wtorku do niedzieli.W dni powszednie jest zdecydowanie mniej tłoczno.
Magdalena Zbylut/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
17:36
Mniej znaczy więcej? Duże zmiany w Krynickiej Orkiestrze Zdrojowej na 150-lecie
-
17:30
Czy dostęp do ksiąg wieczystych będzie ograniczony?
-
16:32
Tak mogłaby wyglądać tarnowska kamienica wstydu po przebudowie
-
16:07
Czy abp Marek Jędraszewski zostanie usunięty z kapituły Cracoviae Merenti? Radni zdecydowali
-
15:53
Kobieta w tunelu. Inżynier Natalia Schmidt-Polończyk o wielkim drążeniu w Małopolsce
-
15:01
W ferie w Nowohuckim Centrum Kultury porozmawiamy o uczuciach!
-
15:00
W willi komendanta obozu Auschwitz będzie działać organizacja walcząca m.in. z mową nienawiści
-
14:52
Kto będzie zarządzał Centrum Kongresowym ICE?
-
14:50
Mec. Pociej: Władza, jeżeli chce, może z obywatelem zrobić wszystko
-
14:04
Apartamentowiec zamiast modernistycznego biurowca. Rozpoczęto rozbiórkę
-
13:52
Tajemniczy świat szeptuch - o uzdrowicielkach i uzdrowicielach
-
11:00
W ferie w Nowohuckim Centrum Kultury porozmawiamy o uczuciach!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze