Wykaz numerów w 191 gminach Małopolski można znaleźć pod linkiem: https://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=12747.
Potrzebę transportu mogą zgłaszać seniorzy, mający problemy z samodzielnym dotarciem do punktów szczepień oraz osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym.
"Wszystkie samorządy zostały zobowiązane do zorganizowania takiego transportu" – powiedziała PAP rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.
Poza wykazem numerów infolinii na stronie urzędu wojewódzkiego, numery te powinny się znaleźć na stronach internetowych gmin. Część gmin zamieściła już te numery.
Zgodnie z ustaleniami strony rządowej ze stroną samorządową rząd dofinansuje transport dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym, i dla seniorów, mających problemy z dotarciem do punktów szczepień. Organizacją przewozu mają się już zająć gminy. Przedstawiciele niektórych gmin oceniają już jednak, że dofinansowanie rządowe nie będzie wystarczające. "Stawki za przewóz określone przez rząd nie pokryją nawet połowy kosztów Gminy Miejskiej Kraków w tym zakresie" – powiedział PAP kierownik biura prasowego magistratu Dariusz Nowak.
Małopolski Urząd Wojewódzki uruchomił też dodatkową infolinię dotyczącą Narodowego Programu Szczepień. Pod numerem telefonu 516 240 695 można uzyskać informacje związane z procedurą szczepień. Infolinia ta czynna jest w dni robocze w godzinach od 8 do 15. Pod numerem tym nie ma jednak możliwości zarejestrowania się na szczepienie.
Urząd wojewódzki prosi też, aby w pierwszej kolejności dzwonić na ogólnopolską, całodobową i bezpłatną infolinię - 989, pod którą można się także zarejestrować na szczepienie.
Osoby, w tym obłożnie chore, które nie będą w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu szczepienia, będą też mogły liczyć na to, że przyjedzie do nich punkt mobilny z zespołem, który zaszczepi. Informacje, które punkty szczepień w okolicy dysponują zespołami wyjazdowymi, można uzyskać dzwonić na infolinię 989.
PAP/bp