- "Białe noce" są o ludziach, którzy na wiele sposób zostali skrzywdzeni, dlatego ogromnie jestem wdzięczna, że w tym momencie zostali nagrodzeni i zauważeni" – powiedziała Urszula Honek, odbierając nagrodę.
"Subtelnie prowadzone opowieści Honek przedstawiają świat z perspektywy mieszkańców małej beskidzkiej miejscowości, żyjących w bliskim otoczeniu przyrody. Perspektywy czasowe mieszają się tam ze sobą, a z trudnych do uchwycenia powodów codzienność staje się niepokojąca i mroczna" – opisują książkę organizatorzy festiwalu Conrada.
"Białe noce", wydane w 2022 roku przez Wydawnictwo Czarne zostały już wcześniej docenione Nagrodą Kościelskich.
Urszula Honek publikowała m.in. w "Tygodniku Powszechnym" i "Znaku", a jej twórczość poetycka była wielokrotnie wyróżniana w prestiżowych konkursach. Otrzymała m.in. Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Nagrodę im. Adama Włodka (2021). Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Do tegorocznej Nagrody Conrada kapituła nominowała też: Mateusza Górniaka za książkę "Trash Story" (Wydawnictwo Ha!art), Pawła Kozioła za powieść "Wariant La Plata" (KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów), Krzysztofa Umińskiego za opowieść "Trzy tłumaczki" (Wydawnictwo Marginesy) i Małgorzatę Żarów za powieść "Zaklinanie węży w gorące wieczory" (Wydawnictwo Czarne).
Laureat Nagrody Conrada otrzymuje 30 tys. zł i statuetkę, a także możliwość miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie i kampanię promocyjną książki na łamach "Tygodnika Powszechnego". Fundatorem nagrody jest miasto Kraków.
Rozmowa z Urszulą Honek w Radiu Kraków w poniedziałek w "Przystanku Kultura" o 15:30 oraz w Radiu Kraków Kultura.