Od początku wojny ok. 300 dzieci i 50 dorosłych przyjęły małopolskie szpitale podległe urzędowi marszałkowskiemu. Najwięcej dzieci – według informacji przekazanych przez marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego – trafia do szpitala św. Ludwika, położonego niedaleko dworca głównego w Krakowie. Z porad w tej placówce skorzystało ok. 200 małych pacjentów, a 20 jest hospitalizowanych. Drugim szpitalem, do którego ze względu na bliską odległość kierowani są pacjenci, jest placówka im. Józefa Dietla. Tutaj dotychczas przyjętych zostało 20 dorosłych i kilkoro dzieci.

Mali pacjenci trafiają do szpitala często z urazami nóg spowodowanymi długim marszem, niektóre przypadki wymagają interwencji chirurgicznej. Inne przyczyny wizyt w szpitalach to przeziębienia, wyczerpanie fizyczne i psychiczne, zdarzają się zatrucia. Jeśli chodzi o dorosłych, to przeważnie potrzebują porad internistycznych i kardiologicznych. Część wymaga zabiegów chirurgicznych. Są też pojedyncze przypadki covid.

Punkt medyczny przy dworcu głównym zabezpiecza Krakowskie Pogotowie Ratunkowe i m.in. służba maltańska. Chorzy mają zapewniony transport karetką do szpitala. Udzielanie pierwszej pomocy na dworcu głównym możliwe jest m.in. dzięki sprzętowi i środkom higienicznym przekazanym przez szpital im. Jana Pawła II.

Ukraińcy uciekający przed wojną mogą liczyć na darmową pomoc medyczną na takich samych zasadach jak polscy pacjenci. Dotyczy to obywateli Ukrainy, którzy mają zaświadczenie wystawione przez straż graniczną lub odcisk stempla straży granicznej w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP od 24 lutego 2022 r. Za udzieloną im pomoc zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia z budżetu państwa.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka małopolskiego NFZ Aleksandra Kwiecień, w każdym województwie jest przynajmniej jedna placówka onkologiczna, gotowa do przyjęcia pacjentów z Ukrainy. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 190 590, pacjent może zgłosić potrzebę kontynuacji leczenia onkologicznego w Polsce. Wystarczy, że przekaże na infolinii swoje dane kontaktowe. Dane chorego zostaną przekazane do ośrodka podejmującego się organizacji dalszego leczenia. Ośrodek skontaktuje się z nim w ciągu dwóch dni roboczych, aby uzyskać szczegółowe informacje o pacjencie i przebiegu dotychczasowego leczenia. Infolinia zapewnia obsługę pacjentów w językach polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Według magistratu, liczba uchodźców w Krakowie przekroczyła 100 tys. Od początku wojny granicę z Polską przekroczyło, według straży granicznej, ponad 1,5 mln osób uciekających z Ukrainy.