- A
- A
- A
Upał! Padł rekord temperatury
Wakacje rozpoczęły się falą upałów nie tylko w Małopolsce, ale i w całym kraju. Został ustanowiony nowy rekord czerwcowej temperatury w Polsce. W Radzyniu w województwie lubuskim ok. godz. 15.20 zanotowano 38,2 stopnia. W północnej części naszego regionu obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami.Wiele osób szuka ochłody nad wodą. Niestety korzystając też z nielegalnych kąpielisk. Tak było we wtorek wieczorem na krakowskim Zakrzówku, gdzie zginęła jedna osoba.
Apele służb ostrzegające przed takimi miejscami nie pomagają. Czternastolatek z Krakowa to pierwsza wakacyjna ofiara wypoczynku nad wodą. Zarówno rok jak i dwa lata temu w wakacje w ten sposób zginęło aż dziesięć osób. Jednak ostrożność w trakcie letnich kąpieli trzeba zachować także na strzeżonych kąpieliskach i przy dużym doświadczeniu pływackim - mówi Piotr Warzecha z krakowskiego wodnego komisariatu policji. - Możemy być superpływakami, a jednak może nam się coś przytrafić. Pamiętajmy, że zawsze się trzeba zabezpieczyć. Jeśli jesteśmy na łodzi, pamiętajmy o kamizelkach i kapokach.
Te ostrzeżenia jednak nie działają, co widać na przykładzie wspomnianego Zakrzówka. W środę chłodziło się w nim kilkanaście osób, które korzystały ze zbiornika mimo zakazu. - Zakrzówek powinien być dostępny dla ludzi. Jeśli się to robi z głową, ma zabezpieczenie w postaci bojki, nie wskakuje się do wody,ma się przygotowanie psychiczne i fizyczne, to uważam, że jest to w miarę bezpieczne i zanadto się nie ryzykuje – twierdzą.
Upał to problem nie tylko dla ludzi, ale też zwierząt i roślin. Kraków nie będzie podlewać wszystkich miejskich terenów zielonych, ale wody wymagają na przykład coraz bardziej popularne donice. Zarząd Zieleni musi też kosić trawę, choć upał temu nie sprzyja. Jak mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik, część takich terenów można zostawić na dziko, inne jednak nie mogą przekroczyć określonej wysokości trawy. - Zostawiamy takie tereny, jak np. na bulwarach koło stopnia Dąbie, przy naszej plaży jako łąkę kwietną, bo chcemy tę trawę oszczędzić tam, gdzie ona nikomu nie przeszkadza. Pamiętajmy, że w wysokiej trawie czekają na nas kleszcze.
To co musi robić miasto czy rolnicy, nie jest konieczne w naszych przydomowych ogródkach - zapewnia doktor Bożena Szewczyk-Taranek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. - Sama nie podlewam swojego trawnika. Trawa podlewana systematycznie jest bardzo rozleniwiona. Niepodlewana może w lipcu nie będzie wyglądała pięknie, ale się zregeneruje.
Jeśli natomiast chodzi o podlewanie innych roślin w ogródku, to jak mówi doktor Bożena Szewczyk-Taranek, najlepiej robić to między 22 a 6. Warto rozważyć też zmianę roślin na te mniej wymagające jeśli chodzi o wodę.
Wśród polecanych na upał i suszę gatunków są berberysy i większość brzóz. Najbardziej cierpią natomiast hortensje, różaneczniki, magnolie czy klony palmowe. Dużo troski wymagają też tak zwane rośliny balkonowe, które ze względu na małą doniczkę potrzebują dwukrotnego podlewania w ciągu dnia.
Bartłomiej Grzankowski/jgk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
14:08
Promują produkty regionalne, kuchnię i kulturę. W Łącku trwa Święto Kwitnącej Jabłoni
-
14:04
Piłkarska niedziela w Radiu Kraków. RELACJA MINUTA PO MINUCIE
-
13:20
Zwłoki dwóch osób w hotelu przy ul. Reymonta. Prokuratura ustaliła, co się stało
-
12:34
Morderstwo w Skale. Jest decyzja sądu ws. zatrzymanego mężczyzny
-
11:33
O awans i jak najlepszy finisz sezonu. TRANSMISJA ŁĄCZONA
-
11:30
Program "Mieszkanie za remont" w Krakowie. Miało być ułatwienie, a jest paraliż
-
10:48
Remont zabytkowego dworu w Brodach. Pierwszy etap prac na finiszu
-
10:15
To jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych. Do Krakowa przyjechali wierni z całej Polski
-
10:10
Jak wycenić pracę kidinfluencera, czyli dziecięcego twórcy internetowego?
-
09:10
"Bardzo bym chciała poruszać czytelników"
-
07:49
Od poniedziałku utrudnienia dla pieszych i kierowców na ul. Wrocławskiej w Krakowie
-
06:56
W niedzielę w Małopolsce na przemian chmury i słońce, nadal chłodno
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze