"Jeżeli ktoś choć trochę się przygotował, nie powinien mieć żadnych problemów. Ale jak ktoś wszedł na egzamin, że tak powiem z marszu, mógł być zaskoczony. W porównaniu z zeszłym rokiem, było mniej zadań, które można było rozwiązać, posługując się własną logiką. Były też zadania, które z łatwością można było rozwiązać, czytając tekst lub mapy" - mówili reporterce Radia Kraków uczniowie.
Wyniki egzaminu uczniowie poznają 16 czerwca. Powtórka egzaminu gimnazjalnego, w celu poprawy wyniku, nie jest możliwa. Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej zwłaszcza, że miejsc w liceach ma być nieco mniej niż gimnazjalistów.
Tegoroczny tekst jest jednym z ostatnich w takiej formie, później jego ksztąłt ma się nieco zmienić, nad czym pracuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. „Ma się pojawić inna proporcja, będzie więcej zadań otwartych, nakierowanych na sprawdzanie innych umiejętności” – mówi Gabriela Olszowska, dyrektorka gimnazjum nr 2 w Krakowie.
Środa, czwartek i piątek będą w części gimnazjów dniami wolnymi od lekcji; decyzję w tej sprawie podejmują dyrektorzy szkół.
Do egzaminu gimnazjalnego przystępuje w tym roku 350 tys. uczniów. W czwartek część matematyczno-przyrodnicza, a w piątek język obcy.
(Dominika Panek/ew)