Z dr. Tomaszem Gawlikowskim, toksykologiem klinicznym z Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie rozmawia Marlena Zając.

 

Marlena Zając: Tlenek węgla wciąż zabija. I robi to wyjątkowo perfidnie. Nie bez powodu mówi się o nim, że jest „cichym zabójcą”. Skąd czad bierze się w naszych domach?

 

Dr Tomasz Gawlikowski: Powodem generowania jest niezupełne spalanie, a więc wada pieca, niesprawność wentylacji, zbyt szczelne okna. Nie wolno też dolewać ciepłej wody do wanny, najlepiej przygotować kąpiel wcześniej, nalać wody, a do wanny wejść, kiedy piec nie pracuje.

 

Marlena Zając: Dlaczego czad jest tak niebezpieczny?

 

Dr Tomasz Gawlikowski: Dochodzi do upośledzenia transportu tlenu do tkanek, a on jest potrzebny do wszelkich procesów metabolicznych, do pozyskiwania energii, dla życia komórek i tkanek.

 

Marlena Zając: Tlenek węgla nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie drapie w gardle. Jakich objawów nie lekceważyć? Co może świadczyć o tym, że podtruliśmy się czadem?

 

Dr Tomasz Gawlikowski: Tlenek węgla to gaz progowy, po osiągnięciu pewnego pułapu, po prostu tracimy przytomność i nie musi być to niczym poprzedzone. Zdarza się jednak, że występują objawy, takie jak: kołatanie serca, bóle głowy, nudności, osłabienie. Jeśli takie objawy występują, trzeba przerwać kąpiel.

 

Marlena Zając: Na pana oddział co roku trafia kilkaset osób zatrutych tlenkiem węgla.

 

Dr Tomasz Gawlikowski: Ponad dwieście osób w grudniu, styczniu. Część osób lżej zatrutych trafia na SOR.

 

Marlena Zając: Osoby, które do was trafiają, to ci, którzy nie zmarli na miejscu, bo ktoś szybko wezwał pomoc. Jak pomóc osobie, która zatruła się czadem?

 

Dr Tomasz Gawlikowski: Należy wyłączyć piec, taką osobę przenieść, najlepiej bliżej otwartego okna i wezwać pogotowie.

 

Marlena Zając: Pamiętajmy też, by przed podjęciem akcji ratunkowej przewietrzyć mieszkanie, tak aby wchodząc do pomieszczenia z tlenkiem węgla samemu nie stać się jego ofiarą.

 

Dr Tomasz Gawlikowski: Nie bagatelizujmy tego. Trzeba otworzyć okno, wziąć kilka wdechów i, nawet na raty, pomagać osobie pokrzywdzonej.

 



Sponsor akcji "Bądź czujny".

 

Czujniki czadu firmy KIDDE można kupić w sklepie Eltrox.pl oraz Aisko.