Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak przypomina, że "zgodnie z przepisami kodeksu wyborczego w dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem nie można prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych". W lokalu wyborczym zabronione jest eksponowanie symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać. To samo dotyczy stron internetowych: niedopuszczalne jest aktualizowanie czy publikowanie nowych treści.
Za naruszenie zasad ciszy wyborczej grozi grzywna. Cisza wyborcza zakończy się w niedzielę po zamknięciu lokali wyborczych, czyli o godzinie 21.00.
Sylwester Marciniak przypomina, że dla Polaków tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego są też wyjątkowym jubileuszem. "W tym roku świętujemy 20. rocznicę wstąpienia do Unii - są to piąte wybory do Parlamentu Europejskiego, a Polacy wybierają 53 europosłów. Łącznie w całej Unii Europejskiej wybieranych jest 720 posłów, w 27 osobnych procesach wyborczych" - powiedział Sylwester Marciniak.
A wszyscy, którzy w niedzielę będą chcieli oddać swój głos, najbardziej precyzyjne wskazówki o tym, jak to zrobić, znajdą na stronie wybory. gov.pl - mówi sekretarz PKW, Magdalena Pietrzak. Na tej stronie można sprawdzić miejsce głosowania, jakie komitety wyborcze uczestniczą w wyborach, kto jest kandydatem i na której liście. Na stronie znajdują się też informacje, jak głosować, i akty prawne.
Wybierając się do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, który pozwoli komisji wyborczej potwierdzić tożsamość wyborcy oraz wydać kartę do głosowania. Na kartach do głosowania będą znajdować się nazwiska kandydatów z poszczególnych komitetów wyborczych. By głos był ważny, należy postawić "X" przy nazwisku osoby, którą chcemy poprzeć.