Ostrzeżenie I stopnia przed oblodzeniem zostało wydane dla woj. łódzkiego i świętokrzyskiego oraz części woj. pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego. IMGW prognozuje tam zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, co spowoduje ich oblodzenie. Alert obowiązuje do końca dnia, a na północy kraju - do poniedziałku do godz. 10.
Aktualne pozostają ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu, zawiejami i zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem. Wiatr jest umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 kilometrów na godzinę, w Tatrach porywy wiatru mogą osiągać prędkość 90 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.
Alertem II stopnia przed intensywnymi opadami śniegu objęto południowe krańce Polski. Ostrzeżenie I stopnia wydano dla części woj. świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie tam do 20 cm, a na krańcach południowych do 40 cm. Ostrzeżenia obowiązują do niedzielnego wieczora i poniedziałkowego poranka.
IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi dotyczy południowych krańców Polski i obowiązuje do godz. 20 w niedzielę.
90% sprzętu krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania jest w gotowości aby odśnieżać krakowskie ulice. Przez całą noc na drogach i chodnikach pracowało 75% sprzętu, czyli 219 jednostek. Ze względu na zapowiadane na prognozowane zamiecie śnieżne - liczba ta została zwiększona.
W gotowości jest też sprzęt Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W ciągu ostatniej doby pługopiaskarki i solarki wyjechały ponad 400 razy, i zużyły 1300 ton soli.
Kierowcy i piesi powinni szczególnie uważać. Ze względu na trudne warunki atmosferyczne, drogi i chodniki mogą być śliskie.
Najtrudniejsza sytuacja dotyczy powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego, w szczególności Zakopianki. Należy też zwrócić uwagę na Bukowinę Tatrzańską, gdzie ze względu na duże różnice terenu i oblodzenie, kierowcy często nie radzą sobie z wjazdem pod górę. Prosimy o zakładanie łańcuchów
- Bartosz Izdebski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Policja przypomina, że za nieprawidłowe odśnieżenie samochodu można otrzymać mandat w wysokości do trzech tysięcy złotych i 12 punktów karnych.