- A
- A
- A
Trudna sytuacja powodziowa w Małopolsce
W powiatach tarnowskim i dąbrowskim od wtorkowego wieczora obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia powodzią. W Małopolsce w działania związane z ulewami przetaczającymi się nad regionem zaangażowanych jest ponad 2 tys. strażaków ratowników. W całym powiecie ewakuowano w sumie 32 osoby. IMGW zapowiada, że większych opadów można będzie się spodziewać w rejonie Podhala i Podbeskidzia, po czym deszcze powrócą na wschód. Według prognoz, sytuacja pogodowa zacznie uspokajać się w piątek.Sytuacja hydrologiczna na terenie województwa małopolskiego. Stan na godz. 15 (22.05.2019 r.)
Powiat dąbrowski
Od godz. 21.00 21.05.2019 r. Starosta Dąbrowski uwzględniając obecną sytuację oraz prognozy opadów wprowadził alarm przeciwpowodziowy na terenie całego powiatu.
Powiat tarnowski
W dniu 21.05.2019 o godz. 17.00 w Gminie Szerzyny zostało ogłoszone pogotowie przeciwpowodziowe, a o godz. 18.00 wprowadzony został alarm przeciwpowodziowy na terenie całej gminy Szerzyny oraz wystąpiły lokalne podtopienia domów.
Pogotowia przeciwpowodziowe
W dniu dzisiejszym o godz. 10.00 w mieście Nowy Sącz zostało ogłoszone pogotowie przeciwpowodziowe z uwagi na wystąpienie z koryta potoku Bieńka.
W dniu 21 maja 2019 r .o godz. 19.00 w dorzeczu rzeki Biała Tarnowska do odwołania ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego w gm. Tuchów.
Od godz. 21:50 zamknięto drogę powiatową Tuchów – Ryglice, na ul. Ryglickiej (na wys. nr 90 – w miejscu ujścia Szwedki do rzeki Białej).
O godz. 18.00 Burmistrz Gminy Ryglice ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gm. Ryglice oraz poinformował iż w chwili obecnej wystąpiły lokalne podtopienia domów oraz że droga powiatowa
w m. Szynwałd -Zalasowa Niżna jest zalana oraz w m. Kowalowa.
W dniu 21 maja 2019 r. w związku z intensywnymi opadami deszczu Zarządzeniem nr 88/2019 Burmistrz Gminy Ciężkowice wprowadził od godz. 22.00 pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy Ciężkowice.
W dniu 21. 05. 2019. o godzinie 22.15 Wójt Gminy Skrzyszów ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego.
Wójt Gminy Pleśna ogłosił zarządzeniem Nr 85/2019 wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całej Gminy od godz. 23.00 dnia 21 maja2019 r. do odwołania.
Wójt Gminy Raciechowice o godz. 9.00 zarządzeniem nr ZK.5531.190.2019 ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całej gminy do odwołania.
Burmistrz Miasta i Gminy Skawina ogłosił zarządzeniem nr 167/2019 wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całej gminy.
Region tarnowski
- Zalało ludziom domy. Nie jesteśmy w stanie tych domów zabezpieczyć. Będziemy prowadzić ewakuację. Woda zalewa budynki użyteczności publicznej - nasze kino, halę sportową - mówił w nocy burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski.
Straż Pożarna w Dąbrowie Tarnowskiej informuje o 32 osobach z terenu całego powiatu ewakuowanych po tym jak ich domy zalewała woda. 8 z ulicy Nadbrzeżnej w samej Dąbrowie - spędziło noc w budynku urzędu gminy i teraz będą przenoszeni w inne miejsca. @RadioKrakow
— Bartłomiej Maziarz (@BartMaziarz) 22 maja 2019
Trudna sytuacja panuje także w powiecie tarnowskim. W gmninach Szerzyny, Ryglice i Skrzyszów obowiązuje alarm powodziowy, a w gminie Tuchów i Pleśna pogotowie przecipowodziowe. Woda podtopiła szkołę w Szerzynach i przedszkole w Ołpinach, ale zajęcia odbędą się tam na wyższych piętrach. W nocy zalana była droga w Zalasowej, ale przejazd znów jest możliwy.
- Obecnie na rzece Białej w powiecie tarnowskim obowiązują dwa stany ostrzegawcze. Jest przekroczony jeden stan alarmowy - w gminie Tuchów - mówi Michał Boruch z Centrum Zarządzania Kryzysowego powiatu tarnowskiego. Burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek uspokaja, że mimo przekroczenia stanu alarmowego rzeki Białej, sytuacja jest pod kontrolą. Poza korytem rzeki w Tuchowie jest sporo miejsca, gdzie woda może się rozlać, bez szkody dla mieszkańców.
Mieszkańcy Zabrnia koło Szczucina boją się powtórki z 2010 roku. Rzeka Upust już prawie sięga korony wałów. Co więcej, woda przerwała wał dokładnie w tym samym miejscu co w 2010 roku. Mieszkańcy miejscowości Zabrnie, Brzezówka oraz Suchy Grunt wspólnie ze strażakami zasypują wyrwę. "Walczymy, żeby nam nie zalało dobytku. Sytaucja jest tragiczna. Żyjemy z rolnictwa. Teraz wyrwa jest wysoka. Ratujemy ile możemy. Wał był naprawiany, teraz się rozwarstwił" - mówią mieszkańcy.
Gdyby doszło do całkowitego przerwania wału w Zabrniu, zagrożonych zalaniem może być nawet 200 gospodarstw w miejscowości Zabrnie i Brzezówka.
W razie zagrożenia mieszkańcy mogą zwracać się do urzędów gmin z prośbą o worki na piasek. Strażacy przyznają, że w pierwszej kolejności zajmować będą się ratowaniem przed podtopieniami, a potem wypompowywaniem wody z zalanych posesji.
Fot. B. Maziarz
Informacja o przejezdności dróg powiatu tarnowskiego podczas alarmu powodziowego
Sądecczyzna
Poziom wody w rzekach na Sądeccyźnie opada. M.in. w Łubince jest on już poniżej stanu ostrzegawczego.
- W Jasiennej woda zalała budynek. W Krużlowej mieliśmy podmycie drogi. W Marcinkwoicach zalanie piwnicy. Były też niedrożne studzienki. To pojedyncze przypadki. Nie wiemy jednak co będzie. Sytaucja jest dynamiczna – mówi Ryszard Wąsowicz, z Centrum Zarzadzania Kryzysowego Powiatu Nowosądeckiego.
Prezydent Nowego Sącza nie odwołał jednak pogotowia przeciwpowodziowego, ponieważ do czwartku 23 maja do godziny 18 przewidywane są intensywne opady deszczu.
Okolice Gorlic
Intensywne opady deszczu dały się także we znaki mieszkańcom powiatu gorlickiego. Są podtopione piwnice i budynki, którym grozi zalanie. W gminie Biecz zostało ogłoszone pogotowie przeciwpowodziowe w związku z przekroczeniem na tamtejszych rzekach i potokach stanów ostrzegawczych.
W Rożnowicach woda zagrażała szkole i kościołowi. Strażacy interweniowali też w Binarowej, Korczynie, Libuszy i Racławicach. W kilku tylko przypadkach wypompowywali wodę z piwnic, w pozostałych zabezpieczali domy przed podtopieniami.
Niebezpieczna sytuacja była we wtorek też w Gorlicach na potoku Stróżowianka, w którym gwałtownie podniósł się poziom wody, co zagrażało okolicznym domom. Była też obawa, że woda zaleje drogę wojewódzką w kierunku Tarnowa. Dlatego zdemontowano mostek na tym potoku i dzięki temu poziom wody obniżył się o kilkadziesiąt centymetrów.
Oświęcim
Prezydent Oświęcimia ogłosił w mieście pogotowie przeciwpowodziowe. Poziom Soły przekroczył stan ostrzegawczy.
Prezydent @MiastoOswiecim ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Poziom Soły przekracza stan ostrzegawczy. Prognozowane są intensywne opady deszczu. Informacje na bieżąco w @RadioKrakow pic.twitter.com/lagktCFDEf
— Marek Mędela (@MedelaMarek) May 22, 2019
IMGW zapowiada alert hydrologiczny trzeciego stopnia dla całego województwa
Wydamy alert hydrologiczny trzeciego stopnia dla całego województwa - poinformowała w środę kierownik krakowskiego Biura Prognoz Hydrologicznych IMGW Małgorzata Maczuga. Dla południowej części województwa prognozowany jest też trzeci stopień alertu meteorologicznego przed intensywnymi opadami z burzami.
"Prognozujemy, że w ciągu dzisiejszego dnia, następnej nocy i następnego dnia - czyli w ciągu 36 godzin - spadnie ok. 130 mm deszczu, głównie będzie to opad przelotny z burzami" - mówił na środowej konferencji synoptyk IMGW Piotr Wałach. Jak dodał, w związku z intensywnymi opadami dla południa województwa małopolskiego planowane jest wydanie trzeciego stopnia ostrzeżenia meteorologicznego, które będzie ważne przez 36 godzin. Z kolei dla obszaru północnej Małopolski prognozowane jest wydanie alertu drugiego stopnia; zgodnie z prognozami IMGW ma tam spaść ok. 70-80 mm deszczu.
"Dopiero w piątek w ciągu dnia i z piątku na sobotę spodziewamy się tutaj dość wyraźnej poprawy pogody" - powiedział Wałach. Pytany o to, dla których powiatów prognozowane są najwyższe opady w wysokości 130 mm, Wałach odparł, są to m.in. powiaty: suski, wadowicki, nowotarski, gorlicki, nowosądecki oraz żywiecki.
Kierownik krakowskiego Biura Prognoz Hydrologcznych IMGW Małgorzata Maczuga poinformowała, że ze względu na możliwość przekroczenia stanów alarmowych na profilach wodowskazowych hydrologiczne ostrzeżenie trzeciego stopnia zostanie wydane dla całego województwa. "W tym momencie są przekroczone stany alarmowe bardziej w województwie podkarpackim, ale spodziewamy się tego też w województwie małopolskim" - dodała.
WOT w gotowości do pomocy na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku
Wojska Obrony Terytorialnej podniosły gotowość Zespołów Oceny Wsparcia na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku w związku z sytuacją pogodową - przekazał w środę PAP rzecznik WOT ppłk. Marek Pietrzak. Na terenie tych województw jednostki WOT są gotowe do podjęcia działań.
Jaki: skierujemy więźniów do pomocy w rejon Dąbrowy Tarnowskiej
Mamy trudną sytuację powodziową w Małopolsce, szczególnie w Dąbrowie Tarnowskiej, dlatego jako osoba, która sprawuje nadzór nad systemem penitencjarnym poleciłem przygotowanie więźniów do pomocy przy walce ze skutkami ulewnych deszczy i powodzią – poinformował w środę wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
Z trzech zakładów karnych zostanie skierowanych około 100 osadzonych: z zakładu karnego w Tarnowie 45 osadzonych wraz z funkcjonariuszami, z zakładu karnego w Nowym Wiśniczu 30 osadzonych i z zakładu karnego w Tarnowie – Mościcach 35 osadzonych. "Szykujemy kolejne ekipy, jeżeli w innych miejscowościach byłaby taka potrzeba. Zrobimy, co w naszej mocy, żeby pomóc mieszkańcom w tak trudnych chwilach" – podkreślił Jaki.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Bartłomiej Maziarz/Joanna Porębska/Tomasz Bździkot/Bartosz Niemiec/PAP/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Chrześcijański antysemityzm. Dwa tysiące lat pogardy, wypędzeń i zbrodni
-
20:42
Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu. "Wiem, że prawda, prawo i sprawiedliwość zwyciężą"
-
18:52
Prezydent Krakowa o referendum ws. obszaru SCT: "To nie wchodzi w grę"
-
18:34
Ilu Polaków wróci do Polski z USA? Ekspert: „Nie spodziewałbym się masowych deportacji”
-
17:56
Dyrektor Muzeum Krakowa z tytułem Małopolanina Roku
-
17:37
5 Wojskowy Szpital Kliniczny przygotowuje infrastrukturę i personel na wypadek "W"
-
17:36
Kierowcy wreszcie się doczekali. W piątek zostanie otwarty symboliczny początek nowej Sądeczanki
-
16:31
Jeszcze jeden medal Izabeli Marcisz w Turynie
-
16:13
Niedosyt Igi...
-
15:50
Badminton z Grzegorzem Turnauem i noc w Rydlówce. Jak Kraków wspiera WOŚP?
-
15:44
Jazda na quadach i skuterach kończy się dewastacją pól? Będzie więcej kontroli
-
15:42
Seniorzy apelują o montaż wind. "Nie chcemy być więźniami mieszkań"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze