- A
- A
- A
To już 15. taka kwesta w Andrychowie
Kwestę zainicjowała i pomogli w organizacji - nieżyjący już - harcerka- seniorka dh Aurelia Mikołajko i ówczesny radny, prezes TMA oraz instruktor ZHP – dh. Aleksander Nidecki.Dotychczas udało się objąć opieką ponad 20 grobów (w tym grotkę Matki Boskiej - nagrobka rodziny Szafrańskich, najstarszego odnalezionego pochówku - dr. Irmanna cesarsko - królewskiego lekarza pochowanego wraz z synami Karlem i Otto, odnowienia krzyży żeliwnych, konserwacji płotków andrychowskiej "kowalskiej roboty"). Otoczone opieką groby są to groby zapomniane, groby postaci, które wywarły znaczący wpływ na rozwój miasta (np. nauczycieli radnych, notariuszy), a także nagrobki zasługujące na uwagę ze względu na szczególne walory historyczne czy estetyczne. Prac porządkowych oraz konserwacyjnych dokonują uczniowie andrychowskich szkół średnich.
Prac konserwatorskich dokonuje konserwator zabytków p. Sylwia Namyślak, członek Towarzystwa Miłośników Bytomia. Przez pierwsze cztery lata udało się zgromadzić sumę potrzebną do przeprowadzenia gruntownej renowacji najpiękniejszej rzeźby nagrobnej na naszym cmentarzu-posągu smutnego Anioła z nagrobka Halinki Kuśnierzewskiej, wnuczki dawnego burmistrza Andrychowa Alfreda Pukalskiego.
Rok później dokonano nasadzenia krzyża z dekoracją secesyjną z kwiatami z grobu Franciszka Zahradnika, a w 2007 r. trwały prace nad renowacją nagrobka słupowego Jadwigi Anteckiej. Do akcji transportu i osuszania pomnika włączyły się osoby prywatne.
Z zebranych pieniędzy w 2008 r. dokonano gruntownej renowacji nagrobka Franciszka Zahradnika, radnego miejskiego z przełomu wieków. W 2009 roku przeprowadzono renowacje nagrobka Marii Zielińskiej zmarłej w 15 wiośnie życia. Konserwacji dokonano ze wsparciem finansowym rodziny. Nagrobek ten pochodzi z lokalnej pracowni kamieniarskiej/rzeźbiarskiej. Pomnik wykazuje cechy charakterystyczne dla rzeźby ludowej regionu andrychowszczyzny. Takich nagrobków na naszym cmentarzu jest tylko kilka.
W 2012 roku na cmentarzu komunalnym przeprowadzono renowację nast. zabytkowych nagrobków: słupowego nagrobka rodziny Piwowarczyków, bezimiennego pochówku z kamiennym krucyfiksem oraz nagrobka znanego andrychowskiego kapelusznika Jaworskiego z figurą Chrystusa Miłosiernego. W 2013 roku odnowiony został bezimienny nagrobek słupowy z kamiennym krucyfiksem pochodzącym z lokalnej, nieznanej pracowni rzeźbiarsko-kamieniarskiej. W 2014 roku do pracowni konserwatorskiej trafiły również 2 nagrobki słupowe: dr. Jana Malca, adwokata andrychowskiego, radnego miejskiego i założyciela andrychowskiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Andrychowie (w 2013r. przypadała 110 rocznica założenia tej patriotycznej organizacji) oraz CK radcy sądu krajowego - Franciszka Ksawerego Homme, także działacza społecznego w naszym mieście. Tego typu nagrobki są na andrychowskim cmentarzu rzadkością. Nagrobek dr. Malca powrócił odrestaurowany w 2013r. na andrychowski cmentarz. Nagrobek Hommego został odrestaurowany rok później.
W 2015r. odnowiony został nagrobek Marcelego Beranka, pochowanego wraz z rodziną. Radnego, wiceburmistrza, działacza OSP oraz innych dawnych stowarzyszeń. Na cmentarzu komunalnym porządkowali groby uczniowie ZS nr 1 w Andrychowie, ich opiekunowie i firmy prywatne.
TMA przygotowało także wznowienie SPACEROWNIKA po cmentarzu komunalnym w Andrychowie - szlakiem zapomnianych osobistości.... Będzie on rozdawany osobom zainteresowanym w dniu kwesty- 1 listopada przy bramie 1 i głównej.
W br. zostały przeprowadzone również prace konserwatorskie na Pomniku Nieznanego Żołnierza. Dwie płyty z tego nagrobka pierwotnie były ulokowane w Kaplicy Św. Floriana przy Rynku. Podczas II wojny światowej zdemontowane i uratowane przed zniszczeniem przez grabarza Grządziela. Odbywało się to z narażeniem życia całej Jego rodziny. Po wojnie wmurowane w tzw. Pomnik Nieznanego Żołnierza. Na płytach widnieją nazwiska andrychowian i okolicznych mieszkańców, którzy bronili Ojczyzny podczas I wojny światowej.
Wszystkie zaprezentowane prace są możliwe tylko dzięki hojności mieszkańców odwiedzających groby swoich bliskich w dniu 1 listopada na cmentarzu komunalnym.
TMA wraz z Hufcem Andrychowskich harcerzy
Przypominamy: materiał został nadesłany przez słuchacza. Chcesz się podzielić jakąś informacją? Zobaczyłeś coś ciekawego dotyczącego Krakowa, Małopolski i mieszkańców naszego regionu? Tu możesz skorzystać z naszego formularza
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:33
Nie ustają protesty w sprawie krakowskich dorożek. Miasto: przetarg na wynajem miejsc nie zostanie odwołany
-
19:42
Ekspert: gdyby nie program Bezpieczny kredyt 2%, mielibyśmy dużo tańsze mieszkania
-
18:38
Puszcza pokonuje Widzew! Ważne punkty Żubrów
-
17:51
Czy trwa już kampania wyborcza?
-
17:19
Przemoc emocjonalna w relacjach. Kiedy powiedzieć 'dość'?
-
16:56
Co to jest automatyzacja procesów?
-
16:52
Czym zajmuje się klinika szumów usznych?
-
16:44
Jak wyjść z zadłużenia chwilówkami?
-
15:26
Zabawki z puszek, zakrętek lub klisz rentgenowskich? Niesamowita wystawa w Aptece Designu
-
15:20
Ambitne plany nowego prezesa tarnowskiego MPK
-
15:18
Zabawki z puszek, zakrętek lub klisz rentgenowskich? Niesamowita wystawa w Aptece Designu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze