„Inwestycje w stan i rozbudowę infrastruktury energetycznej przekładają się bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa dostaw energii do mieszkańców Małopolski” - zaznaczył prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.
Według niego spółka energetyczna przeznaczyła na zadania inwestycyjne realizowane w województwie małopolskim ponad 1,8 mld zł w latach 2020-2022.
Jak przekazano, w tym regionie do końca zbliżają się prace przy kompleksowych modernizacjach dwóch ważnych stacji wysokiego i średniego napięcia - Prądnik w Krakowie i Szaflary na Podhalu.
Pierwsza z tych inwestycji (jak wskazano w komunikacie) wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii, a także usprawni procesy przyłączeniowe dla klientów w północnej części Krakowa. W tej części miasta realizowane są obecnie największe inwestycje drogowe i infrastrukturalne, które wymagają nowej konfiguracji sieci i poprawy pewności zasilania.
Na stacji Prądnik przeprowadzone prace modernizacyjne obejmują powstanie budynku głównego, zabudowę wnętrzowych rozdzielnic 110 kV i 15 kV oraz montaż urządzeń, w tym urządzeń potrzeb własnych, obwodów wtórnych, telekomunikacji oraz systemu sygnalizacji pożarowej i układów pomiarowych.
Na terenie stolicy Małopolski modernizowana jest także stacja WN/SN Rybitwy. Celem modernizacji jest (poza poprawą zdolności ruchowych) zwiększenie niezawodności i bezpieczeństwa obsługi podobnych sąsiednich stacji Płaszów i Bieżanów. Ważne jest także zapewnienie możliwości przyłączania podmiotów zlokalizowanych we wschodniej części miasta, przede wszystkim w prężnie rozwijającej się Wielickiej Strefie Przemysłowej, gdzie zlokalizowane są duże firmy przemysłowe i logistyczne.
Według przedstawicieli Taurona inną znaczącą inwestycją kontynuowaną w tym roku jest zadanie związane z przyłączeniem odbiorców w Nowym Targu, wymagające rozbudowy stacji 110/15 kV Szaflary.
Na terenach Sądecczyzny Tauron Dystrybucja modernizuje linię wysokiego napięcia Gorzków-Carbon i stację Biegonice, która umożliwi przyłączenie nowych klientów, a także poprawi bezpieczeństwo i niezawodność dostaw energii.
Wśród ukończonych w ostatnim czasie zadań wymieniono modernizację rozdzielni sieciowej Gotkowice na obszarze przylegającym do Ojcowskiego Parku Narodowego.
Wśród zadań przyłączeniowych zrealizowanych na terenie samego Krakowa był jeden z etapów zapewnienia zasilania Trasy Łagiewnickiej w Krakowie. W ramach przeprowadzonych prac wybudowano około 17 km linii kablowych średniego napięcia oraz zabudowano 23 złącza kablowe.
Jak podkreślili przedstawiciele spółki, realizacja inwestycji sieciowych wymaga nie tylko zaangażowania środków finansowych i realizacji po stronie zarządcy sieci, ale również wsparcia działań przez lokalne samorządy.
„Wiele planowanych inwestycji w zakresie budowy linii średniego i niskiego napięcia napotyka na problemy formalne i proceduralne, których rozwiązanie leży w dużej mierze właśnie po stronie samorządów” - wyjaśniono.
Jak wskazali przedstawiciele firmy energetycznej, wśród nich najważniejszymi są brak zgód na umieszczanie urządzeń elektroenergetycznych w pasach drogowych oraz bardzo rzadkie korzystanie z możliwości wydawania decyzji z art. 124 Ustawy o gospodarce nieruchomościami, pozwalających na wejście w teren w celu zrealizowania inwestycji lub przyłączenia klienta.