- A
- A
- A
Znalezli grób sprzed 2,5 tysiąca lat
Tarnowscy archeolodzy prowadzący badania w Gosławicach wykopali urnę z ludzkimi prochami.Urna dzisiaj zostanie wyciągnięta z grobowca ,dokonają tego archeolodzy, pod kierunkiem dyrektora Muzeum – Andrzeja Szpunara . Urna zostanie poddana dalszy badaniom już w pracowni archeologicznej tarnowskiego muzeum. To dopiero początek badań tarnowskich archeologów w tym miejscu. Liczą że to znalezisko nie będzie jedynym.
Cmentarzysko w Gosławicach odkryte zostało w 1982 roku. W 1996 roku przeprowadzono wstępne badania sondażowe, odkryto 1 grób ciałopalny. W trakcie kolejnych badań w 2006, 2009,2010,2011 roku przebadano kilkanaście arów powierzchni cmentarzyska odkrywając 18 obiektów archeologicznych w tym 15 grobów. Większość grobów to były pochówki ciałopalne,
w których spalone szczątki zmarłych zsypywano do glinianej urny, natomiast jeden – pochówkiem jamowym, gdzie prochy zmarłego wsypano do jamy wygrzebanej w ziemi.
Naczynia w których znajdowały się kości posiadały różne kształty i wielkości. W grobach znajdowały się też pojedyncze maleńkie naczyńka, a w dwóch z nich znaleziono szpile żelazne.
Cmentarzysko w Gosławicach jest jedynym takim obiektem w środkowym biegu Dunajca leżącym na pograniczu dwóch wielkich grup kultury łużyckiej. Użytkowane było w początkach epoki żelaza, od VII w. p.n.e. W pierwszych wiekach naszej ery na miejscu cmentarzyska postała osada, po której do dziś zachowały się pozostałości w postaci jam z fragmentami naczyń.
(Agnieszka Wrońska/Muzeum Okęgowe w Tarnowie)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
19:44
Hydrogeolog: Stan polskich wód może być gorszy niż przedstawiają to oficjalne dane
-
17:30
Kiedy monitoring w szpitalu jest legalny?
-
17:21
Jaka przyszłość czeka dawne Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy Wawelu? Obiekt popada w ruinę
-
16:50
Inspektorzy PIP będą działać sprawniej. "Kodeks pracy nie przewiduje, że umowę o pracę jest nagrodą"
-
16:30
Władze Krakowa: specustawa rozwiąże problemy formalne ws. budowy metra
-
14:45
Akt utworzenia gminy już w rękach urzędników ze Szczawy. Nowa gmina ma jednak "pod górkę"
-
13:54
Wypalenie zawodowe – cichy wróg pracownika. Jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić?
-
13:47
Koniec z „dworcem wstydu” w Krynicy. Budynek znów będzie służył podróżnym
-
13:33
Ruszyła częściowa rozbiórka zabytkowego Starego Młyna w Nowym Sączu. ZDJĘCIA
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze