Będą zmiany w regulaminie tarnowskiego budżetu obywatelskiego. Tarnów był pierwszym miastem, który już w 2013 roku uruchomił te formę decydowania o podziale części miejskich pieniędzy. I początkowo tarnowski budżet obywatelski cieszył się ogromną popularności, która jednak w ostatnich latach spadła na łeb na szyję - głównie z powodu tego, że niektóre zwycięskie projekty nie zostały zrealizowane, a większość wybranych inwestycji zaliczyło opóźnienie. Dlatego najpierw zwiększono wartość projektów z 500 tysięcy do 750 złotych. A dziś na wniosek prezydenta Tarnowa jednogłośnie przegłosowano kolejne zmiany - podkreśla radny PiSu Maciej Aleksander.
To jest ułatwienie mieszkańcom Tranowa zgłaszanie swoich pomysłów, projektów do BO. Liczbę 100 wymaganych podpisów ograniczyliśmy do 30 i wykreśliliśmy konieczność podawania numeru PESEL, bo jest to dana wrażliwa i nie każdy chce ją podawać.
Z kolei prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny zapewnił, że tak zmieni harmonogram, że już niedługo rozpocznie się zgłaszanie pomysłów, żeby można było w czasie wakacje sprawdzić je pod kątem formalnym i szybciej niż dopiero pod koniec roku przeprowadzić głosowanie.
Radni chcą, żeby w przyszłym roku zgłaszanie projektów do tarnowskiego budżetu obywatelskiego rozpoczęło się już na początku roku i głosowanie zostało przeprowadzone w pierwszej połowie roku.