Chodzi o etap rejonowy Małopolskiego Konkursu Kuratoryjnego z trzech przedmiotów: biologii, języka angielskiego oraz języka polskiego. Zgodnie z harmonogramem Małopolskiego Kuratorium Oświaty mają się one odbyć w dniach 2, 3, 4 grudnia. Problem w tym, że w tym samym dniu i godzinie Okręgowa Komisja Egzaminacyjna zaplanowała próbne egzaminy ósmoklasisty.

Oznacza to, że uczniowie, którzy przeszli szkolny etap Konkursu Kuratoryjnego najprawdopodobniej musieliby wybierać, czy brać udział w konkursie czy w egzaminie próbnym.

Udział w konkursie jest o tyle istotny, że zakwalifikowanie i otrzymanie statusu laureata automatycznie zwalnia ucznia z pisania egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu. Dodatkowo gwarantuje mu przyjęcie do każdej publicznej szkoły ponadpodstawowej.

Małopolska kuratorka oświaty, Gabriela Olszowska, przeprasza za powstałe zamieszanie:

Wiemy o problemie nałożenia się trzech konkursów przedmiotowych na próbne egzaminy. Stało się bardzo nieszczęśliwie. Jesteśmy już po kontakcie z Okręgową Komisją Egzaminacyjną. Nasze terminy były wcześniej i po prostu ktoś nie zauważył. Absolutnie zgadzam się z tym, że nie powinno tak być. Wstyd mi za to, ale to błąd ludzki. Mogę tylko powiedzieć, że bardzo przepraszamy. Będziemy uważniejsi.

Jeden dzień, dwa egzaminy

Gabriela Olszowska jednocześnie dodaje, że nie jest już możliwe przesunięcie godziny rozpoczęcia konkursów kuratoryjnych. Można jednak opóźnić egzaminy próbne uczniom piszącym konkursy rejonowe. Małopolskie Kuratorium Oświaty informuje, że to dyrektorzy szkół będą decydować, jak tę sprawę rozwiązać.

Szkoły są zdezorientowane, nie wiedzą co robić. Niektóre placówki rozważają opóźnienie egzaminów próbnych dla uczniów. Dzieci będą najpierw pisać konkurs kuratoryjny, a potem przystąpią do próbnego egzaminu ósmoklasisty. Tyle że to rozwiązanie niekorzystne dla uczniów - w jednym dniu będą zmuszeni przygotować się do dwóch ważnych dla nich sprawdzianów wiedzy. Pisząc Konkurs Kuratoryjny, próbny egzamin ósmoklasisty będą musieli napisać z opóźnieniem i sami.

Z kolei dyrektorzy innych szkół postanowili całkowicie zwolnić uczniów przystępujących do konkursu z pisania egzaminów próbnych.

W związku z tym, że terminy pokrywają się z konkursami kuratoryjnymi, nasi uczniowie, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego konkursów kuratoryjnych, będą w nich uczestniczyć, a nie w próbnych egzaminach. Poza tym w szkole przeprowadziliśmy już próbne egzaminy z Nowej Ery w dniach 13-15 listopada, w których uczestniczyli wszyscy ósmoklasiści

- mówi Anna Filar, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowcu.

Warto dodać, że są też szkoły podstawowe, które wysłały zapytania do kuratorium z prośbą o wytyczne, jak mają działać. Na razie czekają na informację, ponieważ nie chcą podejmować pochopnych decyzji.