Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Z remontowanego budynku klubu Olimpia Wojnicz zdemontowano mozaikę

Z remontowanego budynku klubu Olimpia Wojnicz - jednak zdemontowano mozaikę, o której zachowanie apelowali miłośnicy łysogórskiej ceramiki. Jak przyznawali, może nie jest dziełem sztuki, ale wyjątkowym przykładem prac, które kiedyś powstawały z ceramiki w Spółdzielni "Kamionka" w Łysej Górze. Jak jednak przekonuje wiceburmistrz Wojnicza Leszek Ząbkowski, ceramika musiała zostać zdemontowana.

fot: Bartłomiej Maziarz

Posłuchaj co mówi wiceburmistrz Wojnicza, Leszek Ząbkowski

- Mozaika została zdemontowana, ponieważ uniemożliwiała wykonanie prac termomodernizacyjnych w tym miejscu. Było to około 10-12 metrów kwadratowych. Uciekałoby ciepło. To by była strefa newralgiczna w tym budynku - podkreśla Ząbkowski.

Wiceburmistrz Wojnicza zapewnia, że miasto będzie chciało wyeksponować zdemontowaną mozaikę. Jeszcze nie wiadomo jednak, w jaki sposób miałoby się to odbyć i czy w ogóle będzie możliwe.

fot: Bartłomiej Maziarz

fot: Bartłomiej Maziarz

- Myślimy, żeby jakąś ścianę wmurować z boku budynku klubowego, albo zamontować mozaikę na jakieś konstrukcji. Póki była na ścianie, wyglądało wszystko w porządku, jednak jej stan po tylu latach wystawionych na warunki atmosferyczne nie jest zadowalający. Zaczęło się to sypać, więc jeszcze delikatniej zaczęliśmy to demontować. Udało się uratować w dużej mierze tę mozaikę. Będziemy się starać, tak jak pan burmistrz mówił, żeby gdzieś ją odtworzyć zaraz przy budynku klubowym. Na nim wyglądała spójnie. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w innym miejscu - zapewnia Leszek Ząbkowski.

Co dalej z mozaiką na budynku Olimpii Wojnicz? Co dalej z mozaiką na budynku Olimpii Wojnicz? "To ewenement"

Kilka miesięcy temu historyk sztuki Barbara Bułdys z Muzeum Okręgowego w Tarnowie w rozmowie z Radiem Kraków podkreśla, że zachowywanie mozaik powstałych w Łysej Górze jest bardzo ważne dla spuścizny całego regionu. "W okolicy Tarnowa, Łysej Góry, dworce kolejowe, restauracje, urzędy posiadały dekoracje z tej formy ceramicznej. Ona jest niszczona, odchodzi stopniowo w zapomnienie. Dlatego każda taka rzecz jest cenna. W przypadku klubu Olimpia w Wojniczu mozaika powstała w latach 70' i tego typu ceramiki na obiektach sportowych jest bardzo niewiele. Właściwie jest to ewenement na skalę kraju. Może ta mozaika nie jest wyjątkowo artystyczna, ale sam fakt, że postarano się ją tam umieścić, wart jest uwagi, zapamiętania i zachowania dla przyszłych pokoleń".

Z kolei burmistrz Tadeusz Bąk mówił wtedy, że podczas wielomiesięcznego planowania inwestycji i siedmiu przetargów nikt nie zwracał uwagi na tę sprawę. Takie głosy pojawiły się dopiero po podpisaniu umowy z wykonawcą i na kilka dni przed rozpoczęciem remontu stadionu.

Apele o zachowanie mozaiki na budynku klubowym Olimpii Wojnicz pojawiły się po informacjach o rychłym rozpoczęciu prac, przed kilkoma dniami na portalach społecznościowych Juli Dragović oraz dr Bożeny Kostuch, autorki książek i wystaw o łysogórskiej ceramice.

Remont stadionu Olimpii Wojnicz razem z budynkiem klubowym ma potrwać do jesieni.

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię