Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Po odwołaniach sąsiadów wstrzymano rozbiórkę niezamieszkałej kamienicy przy ulicy Szujskiego w Tarnowie

Po odwołaniach mieszkańców wstrzymano rozbiórkę niezamieszkałej kamienicy przy ulicy Szujskiego w Tarnowie. Jak już informowaliśmy w Radiu Kraków, mieszkańcy sąsiedniej przylegającej kamienicy obawiają się, że takie prace mogą także naruszać konstrukcję ich domu. Jak sami przyznają, przespali moment wydawania przez Urząd Miasta Tarnowa decyzji o pozwolenie na rozbiórkę kamienicy przy ulicy Szujskiego 14, ale kiedy się o tym dowiedzieli, zaczęli składać odwołania. Wskazywali na nieścisłości w poszczególnych wnioskach inwestora. Potwierdził je Urząd Wojewódzki w Krakowie.

fot: Bartłomiej Maziarz

Posłuchaj co mówi dyrektor wydziału infrastruktury, Edyta Lisak

- Dokumenty opracowane na etapie faktycznego rozpoczęcia robót budowlanych wskazują na konieczność prowadzenia robót w odpowiedni sposób oraz zabezpieczenia przede wszystkim dachu zamieszkałego budynku przed prawdopodobnym uszkodzeniem podczas prac budowlanych. Ponadto, co kluczowe w tej sprawie, zalecono, aby ze względów bezpieczeństwa lokatorzy opuścili budynek na czas prac rozbiórkowych - mówi dyrektor wydziału infrastruktury Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Edyta Lisak

Jak zwraca uwagę dyrektor wydziału infrastruktury, dokumentacja projektowa, w oparciu, o którą zostało wydane pozwolenie na rozbiórkę kamienicy, zawiera ustalenie projektanta, że roboty rozbiórkowe nie będą w żaden sposób oddziaływać na sąsiedni zamieszkały budynek. "Zdecydowały właśnie te istotne niespójności w dokumentacji projektowej, która była podstawą do wydania przez organ pierwszej instancji pozwolenia na rozbiórkę, a dokumentacją opracowaną na etapie późniejszym, kiedy inwestor zdecydował o faktycznym rozpoczęciu robót budowlanych. One przesądziły o uchyleniu decyzji organu pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia" - dodaje Lisak.

Jeszcze niedawno urzędnicy tarnowskiego magistratu nie widzieli sprzeczności we wskazywanych przez mieszkańców nieścisłościach. Jednak po decyzji Urzędu Wojewódzkiego tarnowski magistrat wstrzymał wykonanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę kamienicy przy ulicy Szujskiego 12 i nakazał zabezpieczenie terenu. Urzędnicy będą jeszcze raz analizowali całą sprawę.

- Kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo ludzi i mienia, należy dołożyć wszelkiej staranności, aby wyjaśnić zaistniałe wątpliwości. Trzeba doprowadzić dokumenty do zgodności z prawem i stanem faktycznym, aby wydane orzeczenie administracyjne organu pozbawione było tego typu wad. Nasze rozstrzygnięcie jako organu odwoławczego nie przesądza, że decyzja o pozwoleniu na rozbiórkę winna zostać uchylona. Wskazuje wyłącznie na potrzebę ponownego, rzetelnego przeanalizowania dokumentacji pod kątem nowego materiału dowodowego i oceny, czy w wyniku uwzględnienia nowych okoliczności, zostałaby wydana taka sama decyzja - podkreśla Edyta Lisak. 

Wyburzenie kamienicy numer 12, oraz trzech innych budynków, potrzebne jest inwestorowi prawdopodobnie po to, żeby ułatwić wjazd na parking niedawno wybudowanego marketu ALDI przy ulicy Szkotnik w Tarnowie. Spółka nie odpowiedziała na przesłane jeszcze w listopadzie pytania w tej sprawie.

f

Odpowiedzi firmy ALDI na pytania zadane jeszcze w listopadzie. Firma Aldi twierdzi, że przesłała je do autora artykułu 7.12.2023. Autor oświadcza jednak, że odpowiedzi wtedy nie otrzymał.

"Uprzejmie informujemy, że sąsiadujące budynki, o których mowa, nie stykają się ze sobą, każdy z nich stanowi odrębną konstrukcję. Oznacza to, że rozbiórka należącego do ALDI budynku nie ma technicznego wpływu na budynek sąsiedni. Pragniemy jednocześnie podkreślić, że wszystkie działania prowadzimy zgodnie z obowiązującym prawem oraz z troską o najbliższe sąsiedztwo.

Sąsiedzi brali udział w postępowaniu w sprawie decyzji udzielającej pozwolenia na rozbiórkę i nie wnieśli od niej odwołania. Decyzja rozbiórkowa nr 383/2022 wydana przez Prezydenta Miasta Tarnowa z dnia 04.11.2022, której projekt jest częścią, określa wszelkie zasady i warunki bezpieczeństwa, jakie należy spełnić podczas prac, przy rozbiórce obiektu przy ul. Szujskiego 12. Wszystkie nasze działania są i będą prowadzone w zgodzie z wydaną decyzją, projektem rozbiórki oraz wiedzą techniczną.

W trosce o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców cały czas analizujemy ryzyka i zagrożenia, dlatego podjęliśmy decyzję o jeszcze większym zabezpieczeniu interesów właściciela sąsiedniego budynku. W tym celu przygotowaliśmy dodatkową opinię, która ponownie potwierdziła, że rozbiórka nie będzie miała wpływu na sąsiedni budynek.

Zgodnie z wydaną przez Prezydenta i pozostającą w mocy decyzją rozpoczęliśmy rozbiórkę wyłącznie na naszym terenie, nie zakładamy konieczności korzystania z nieruchomości sąsiednich. Prace prowadzone są przez profesjonalną i doświadczoną firmę. Nie planujemy ponownego wstrzymania rozpoczętych robót, ponieważ decyzja o pozwoleniu na rozbiórkę w związku z brakiem sprzeciwu stała się ostateczna w dniu 02.12.2022, a wykonywane prace w żaden sposób nie będą ingerowały w nieruchomość sąsiednią.

Ponadto na czas rozbiórki powyżej budynku sąsiadującego (powyżej dachu) wykonane zostanie zabezpieczenie wsparte na istniejącej konstrukcji wyburzanego budynku. Nie będzie ono ingerowało w samą strukturę budynku. Właścicielowi obiektu zaproponowaliśmy dodatkowo zabezpieczenie na części jego dachu oraz wykonanie termoizolacji na ścianie jego budynku na nasz koszt.

Kierowaliśmy prośby do właściciela budynku sąsiadującego o czasowe opuszczenie przez niego domu, nie dłużej niż jeden dzień. W tym czasie zapewnilibyśmy pobyt w hotelu, oczywiście na nasz koszt. O taką zgodę wystąpiliśmy, lecz jej nie uzyskaliśmy. W tej kwestii działaliśmy głównie w celu zapewnienia maksymalnego komfortu na czas prac rozbiórkowych, jak w przypadku każdej naszej budowy nowego sklepu."

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy


Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię