Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wreszcie pierwsze porządki na tarnowskiej Marcince. W przyszłości odbudowa baszty?

Jeszcze przed końcem roku ruiny zamku na tarnowskiej Marcince mają zostać oczyszczone z samosiejek. Przypomnijmy, po trwającym 15 lat sporze, przed rokiem Naczelny Sąd Administracyjny przyznał, że teren należy do Skarbu Państwa. Decyzja uprawomocniła się w marcu. W lipcu tarnowska konserwator zabytków wydała zalecenia dotyczące zadbania o to miejsce. Miasto właśnie wybrało wykonawcę pierwszych prac porządkowych i powołało zespół ds. zagospodarowania Marcinki, który ma pracować do 2030 roku na 700-lecie miasta .

Ruiny zamku na tarnowskiej Marcince. / fot: Paweł Topolski

- Jesteśmy po rozstrzygnięciu przetargu na sprzątanie i wycinkę samosiejek na wzgórzu góry świętego Marcina na obszarze około 3,7 hektara.  Szacujemy, że zostanie usunięta znaczna część tych samosiejek. Po inwentaryzacji będziemy wiedzieli, na usunięcie których drzew będzie potrzebne pozwolenie - podkreśla zastępca prezydenta Tarnowa, Maciej Włodek.

To jednak dopiero początek, bo zalecenia konserwatorskie dotyczą także usunięcia gruzu z ruin zamku na Marcince, usunięcia nasypów, zabezpieczenia konstrukcji ceglanej murów warowni i poddaniu jej pracom konserwatorskim. Miasto dostało na to czas od Urzędu Ochrony Zabytków do 2029 roku.

- Został powołany zespół ds. opracowania koncepcji zagospodarowania góry Świętego Marcina. Na jego czele stanie pan Krzysztof Moskal, a więc osoba znana i od lat zajmująca się tym tematem. W skład zespołu zostaną powołani parlamentarzyści, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta. Zespół będzie pracował do 2030 roku, a więc do jubileuszu miasta - podkreśla Maciej Włodek.

Krzysztof Moskal w lipcu mówił w Radiu Kraków, że ważne jest, aby Zamek był widoczny z dalszej odległości niż obecnie.

- Największe struktury są ukryte nisko za drzewami. Podniesienie wieży głównej sprawi, że Zamek odżyje, bo będzie widoczny z kilku kilometrów. Do tego najcenniejszy obiekt - arsenał z XVI w. - po przykryciu stropem mógłby służyć jako sala ekspozycyjna - dodawał.

Co dalej z ruinami Zamku na tarnowskiej Marcince. Jest plan. Będzie odbudowa wieży? Co dalej z ruinami Zamku na tarnowskiej Marcince. Jest plan. Będzie odbudowa wieży?

źródło: Krzysztof Moskal

źródło: Krzysztof Moskal

Dziś zastępca prezydenta Maciej Włodek potwierdza, że jeśli chodzi o większe prace, to zgodnie z wytycznymi konserwatora, trzeba zająć się stosunkowo najlepiej zachowanymi pomieszczeniami arsenału.

- Myślę, że w przyszłości skierowalibyśmy nasze prace w kierunku przykrycia arsenału stropem, odtworzenia strzelnic, które mają w chwili obecnej widoczne swoje obrysy. W przypadku naprawdę dużych środków finansowych możliwa by była odbudowa baszty. Mam nadzieję, że to się uda. W zespole jest przedstawiciel Izby Przemysłowo-Handlowej. Jak wiemy, Izba ma już gotową koncepcję odbudowy baszty. Także wszystkie ręce na pokład i do 2030 roku miejmy nadzieję, że damy radę - dodał.

Sama wycinka samosiejek na ruinach zamku Tarnowskich na Marcince będzie kosztowała 146 tysięcy złotych.

Tymczasem w środę w ramach festiwalu ArtFest w Pałacyku Strzeleckim od 12:00 do 18:00 będzie można oglądać cyfrową rekonstrukcję zamku Tarnowskich wykonaną przez Michała Szumlańskiego.

Źródło: Opracowanie własne
Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (2)

P
prezes
2024-11-19
Wycinka krzaków za 146 tyś. Ludzie, ze szwagremy bym to opier....za 10 tyś
P
prezes
2024-11-19
700-lecie miasta jest w 2030 a nie w 2033. Skąd wam taka data weszła. Miasto uzyskało prawa miejskie w marcu 1330 roku.

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię