- A
- A
- A
Rycerska wieża mieszkalno - obronna koło Dąbrowy Tarnowskiej prawie gotowa
Chce sprzedać dom w atrakcyjnym położeniu żeby mieć pieniądze na dokończenie średniowiecznego grodu, który buduje. To nie żart . Wojciech Maniak z Tarnowa, po 6 latach pracy wykańcza właśnie wieżę rycersko - mieszkalną w Oleśnicy. Bo w Tarnowie nie było zainteresowania jego pomysłem.Pan Wojciech od małego wychowywał się wśród pasjonatów historii, a później sam złapał bakcyla. Razem z żoną zaczął działać w grupach rekonstrukcyjnych. Był jednym z twórców stowarzyszenia Zamek Tarnowskich. Chciał też przekazać sporą sumę na projekt odbudowy głównej wieży zamku na górze św. Marcina w Tarnowie.
Władze Tarnowa zajęte sporem o własność do tego miejsca z rodziną Sanguszków, nie były jednak zainteresowane taką propozycją. Stąd pan Wojciech postanowił razem z żoną stworzyć coś swojego.
I tak zrobił. Wybór padł na Oleśnicę koło Dąbrowy Tarnowskiej gdzie dosyć niespodziewanie stali się posiadaczami 3 działek. Później okazało się, że w pobliskich Gorzycach w XIII wieku prawdopodobnie istniał gród rodu Ligęzów. Nie udało się znaleźć po nim śladów bo dziś przepływa tamtędy Dunajec. Inspiracją do budowy grodu i wieży stały się więc średnowieczne obiekty należący do tej samej rodziny koło Nowego Wiśnicza, a także zamek w Melsztynie.
Wprawdzie początkowo urzędnicy z Dąbrowy Tarnowskiej przecierali oczy ze zdumienia, ale ostatecznie zgodzili się na „rekonstrukcję średniowiecznego grodu z mieszkalno-obronną wieżą rycerską". Budowa 17 metrowej konstrukcji trwała 6 lat i lada chwila będzie gotowa do zamieszkania.
Jak podkreśla Wojciech Maniak, większość prac zostało wykonanych ręcznie, przy sporej dbałości o szczegóły. Tak, żeby jak najwierniej oddać wygląd wieży z XIII wieku. Maniak z przyjaciółmi z Pocztu Bagiennych m.in. ręcznie obrabiali kamień, a cegłę sprzed wieków znajdowali w gruzach zburzonych kamienicach w Dąbrowie Tarnowskiej. Jego zdaniem to oznacza, że budynki powstawały z materiałów rozkradzionych z pałacu i zamku.
Ale wieża to nie wszystko. Wojciech z Bagien, jak się lubi nazywać, przypomina, że gród - który stara się zrekonstruować - składa się też z palisady, wału oraz małej wieży obronnej. Nie ma już wprawdzie na to pieniędzy, ale liczy, że uda mu się dokończyć prace po sprzedaży domu w Tarnowie. Takiej konieczności wprawdzie na początku nie zakładał, ale trudno mu się teraz zatrzymać na końcowym etapie rekonstrukcji średniowiecznego grodu. I powoli, razem z żoną,szykuje się do zamieszkania w 17 metrowej wieży.
Bartek Maziarz
Komentarze (0)
Najnowsze
-
17:52
Po protestach mieszkańców jest czwarty wariant obwodnicy Nowego Targu
-
17:09
Po 20 latach trudno dostrzec prawdziwy obraz Jana Pawła II. O konstruktach i kliszach wokół papieża
-
17:07
Dziś wreszcie mecz o Superpuchar Polski Wisła Kraków - Jagiellonia. TRANSMISJA
-
16:40
Skazany na dożywocie za poczwórne morderstwo kantorowców ponownie stanie przed sądem
-
15:40
Wniosek o uchylenie immunitetu prokurator w sprawie śmiertelnego wypadku na drodze
-
15:33
Słowacki rząd zatwierdził odstrzał 350 niedźwiedzi. Obrońcy zwierząt: to przekracza dopuszczalny poziom
-
13:30
Space Technologies na AGH: międzynarodowe studia dla przyszłych astronautów
-
12:10
Kremówki i encykliki. Jan Paweł II po dwudziestu latach: mit, symbol czy wciąż żywy autorytet?
-
10:40
Kraków Karoliny Grodziskiej - odc. 4. - Pan Groch - osoba nietuzinkowa
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze