Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Węzeł przesiadkowy za miliony złotych miał przyciągnąć przewoźników. Zatrzymują się tam autobusy jednej firmy

  • Jakub Sajdak
  • date_range Piątek, 2024.10.25 18:00 ( Edytowany Piątek, 2024.10.25 19:12 )
Został wybudowany z myślą, by ułatwić komunikację mieszkańców miasta, zyskać nowych przewoźników, a także by mogły parkować tam osoby, które do pracy dojeżdżają innymi środkami transportu. Tymczasem wciąż nie jest tak "różowo", jak zapowiadano. Od ponad roku w Tarnowie działa węzeł przesiadkowy wraz z parkingiem park&ride przy ul. Błonie, jednak wciąż nie jest dość popularny. Zatrzymuje się tam tylko jeden przewoźnik dalekobieżny.

Fot. Jakub Sajdak

Posłuchaj materiału Jakuba Sajdaka
Węzeł przesiadkowy przy ul. Błonie to jedna z inwestycji stworzona w ramach przygotowań do Igrzysk Europejskich 2023. W założeniach powinien być istotnym punktem na komunikacyjnej mapie Tarnowa. Stworzony w północnej części miasta, w pobliżu wjazdu na autostradę A4 miał sprawić, że autobusy dalekobieżne nie omijałyby Tarnowa, tylko zatrzymywały się na węźle przesiadkowym. Chodziło też o to, żeby parkowały tam samochody kierowców, którzy przesiadali się na inny rodzaj transportu jadąc do pracy np. do Krakowa.
Rzeczywistość, zdaniem tarnowskiego radnego Mirosława Biedronia, okazała się mniej kolorowa. Jak twierdzi, węzeł dotychczas nie został wykorzystany na miarę potencjału.
Na pewno to nie jest to, o czym wszyscy myśleli i na co te pieniądze zostały wydane. Na szczęście sporo miejsc parkingowych – często tam przejeżdżam – jest zajętych. To na pewno jest dopiero początek. Wciąż jest na pół gwizdka
– komentuje Biedroń.
Przy węźle zatrzymują się 4 linie autobusowe tarnowskiego MPK (0, 1, 2 i 33), a także 2 linie jeżdżące w ramach Małopolskich Linii Dowozowych, kursujących po Tarnowie. Jeden z nich dojeżdża do gminy Lisia Góra. To głównie z tych kursów korzystają mieszkańcy.
O ile faktycznie powstanie węzła pozwoliło na zwiększenie dostępu do autobusów miejskich, tak wciąż nie udało się uzyskać połączeń międzymiastowych. Mówi o tym dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie Grzegorz Wałęga, choć jednocześnie przyznaje, że urzędnicy usatysfakcjonowani tym, jak węzeł funkcjonuje:
My jako urząd jesteśmy zadowoleni z obserwacji tego węzła. Uważamy, że w pewnym stopniu to poprawiło komunikację w tamtym rejonie. Po wybudowaniu tego węzła wysłaliśmy informację do różnych przewoźników. Czekamy na odpowiedzi.
Z węzła korzysta jedynie przewoźnik Sindbad, oferujący przewozy zagraniczne. Pozostałych chętnych przewoźników na razie nie widać.
Ulica Wilcza w Tarnowie

Ul. Wilcza. Fot. Jakub Sajdak

Nierozwiązania pozostaje kwestia dzikiego parkowania na ul. Wilczej, gdzie mimo sporego parkingu kilkaset metrów dalej, kierowcy nadal parkują swoje samochody. Zdaniem Grzegorza Wałęgi nie jest to już duży odsetek. Postawiono tam znak "zakaz postoju". Drogowcy myślą też o innych rozwiązaniach, których na razie nie chcą zdradzać.
Zapytany o ogólną ocenę węzła przesiadkowego przy ul. Błonie prezydent Tarnów Jakuba Kwaśny nie chciał się w tej kwestii wypowiadać.
Przypomnijmy, węzeł przesiadkowy przy ul. Błonie wybudowano za 5 milionów złotych. 
Tematy:
Autor:
Jakub Sajdak

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (3)

T
Tarnowianin
2024-10-26
Rok czekają na odpowiedzi...Śmiechu warte. Mogli nie sprzedawać starego dworca Mądlowi i nie wydawać kasy na źle zaprojektowany nowy dworzec przesiadkowy który potrzebny jest tam jak zęby w dupie
P
prezes
2024-10-26
Urzędnicy są jak dzieci we mgle. Jeżeli ludzie parkują swoje auta na ulicy Wilczej bo jest bliżej do autostrady to dlaczego ten parking nie został tam wybudowany tylko kilometr dalej. Przewoźnicy też mieliby bliże. Druga sprawa to fatalne wjazdy na ten nowy parking, a w zasadzie jeden wjazd. Wjechać można tylko od strony miasta a nie od strony autostrady. Wyjazd jest natomiast od strony autostrady ale i tak trzeba pojechać w kierunku miasta i nawracać na rondzie. Brawa dla projektanta.
T
thft
2024-10-26
"My jako urząd jesteśmy zadowoleni" no a jak inaczej, brak słów

Dodaj komentarz



Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię