Robot jest niezwykle precyzyjny, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko niepowodzenia podczas operacji. W swojej pracy wykorzystuje również sztuczną inteligencję, dzięki czemu rozmieszczenie implantów w kręgosłupie oraz ich połączenie. Pierwszą pacjentką zoperowaną przy użyciu robota w Tarnowie jest pani Anna z Koszyc Wielkich. Przed operacją miała olbrzymie problemy z chodzeniem.
- W ciągu dnia ograniczałam bardzo chodzenie. Musiałam siadać, bo był ból. Nie bałam się przed operacją. Robot? Może się pomylić, ale człowiek także. Była jednak pewna, że nic się nie wydarzy. Minął tydzień od wypisu. Czuję się bardzo dobrze. Wszystkie wcześniejsze bóle ustąpiły - mówi.
W szpitalu św. Łukasza w Tarnowie od ubiegłego tygodnia wykonano już 6 operacji z użyciem MazorX. To jedyny taki robot kręgosłupowy w Polsce wykorzystujący sztuczną inteligencję. Robot został stworzony z myślą o wspomaganiu chirurgów w korekcjach najtrudniejszych deformacji i innych chorób kręgosłupa.
- W swojej pracy wykorzystuje sztuczną inteligencję. Robot jest przydatny przy dużych deformacjach kręgosłupa. Pozwala zaplanować operację, czyli położenie implantów w kręgosłupie i to w takiej konfiguracji, żeby w czasie operacji można je było bez problemu połączyć. Nie zawsze się to udaje, gdy operujemy bez robota. Implant zostanie perfekcyjnie wprowadzony w elementy kostne kręgosłupa. Nie wejdzie do kanału kręgowego i nie uszkodzi nerwów czy rdzenia. Nie wejdzie też na zewnątrz i nie uszkodzi dużych naczyń - mówi kierownik tarnowskiej kliniki, prof. dra hab. n. med. Andrzej Maciejczak.
Dzięki robotowi skraca się czas operacji, zmniejsza się także ryzyko błędu. Urządzenie jest precyzyjnie i dokładnie planuje rozmieszczenie implantów w kręgosłupie oraz ich połączenie. Kosztowało 4,5 miliona złotych. Pieniądze na zakup sprzętu przekazał klinice Urząd Marszałkowski.