"Od lat staramy się w Tarnowie przypominać o tradycjach tej społeczności, która jeszcze przed wojną stanowiła znaczny odsetek mieszkańców miasta" - przypomina Adam Bartosz z Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie. "Jeszcze 30 lat temu, gdy remontowano okoliczne budynki i ich dachy, robotnicy dziwili się, czemu służą takie klapy na dach. To nie były znane nam techniczne wyjścia, ale właśnie duże otwory, szałasy, suki" - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków. 

W tym roku w ozdabianiu namiotu "suki" (hebr. szałas) pomagali niepełnosprawni podopieczni z Warsztatów Terapii Zajęciowej Galeria Aniołowo w Tarnowie. "Ozdabiamy w kwiaty, kolory, to radosne święto" - mówią. 

Do współpracy zaproszono także malarki ze znanego na całym świecie z malarstwa ludowego podtarnowskiego Zalipia. Anna Owca przyznaje, że choć motywy zalipiańskie i żydowskie graficznie znacznie się różnią, to połączenie tych obu tradycji może przynieść ciekawe efekty. "Będzie to fajna atrakcja dla przybyłych tu tarnowian i turystów. Wychodzi nam połączenie dwóch kultur w mocnej, dynamicznej kolorystyce" - tłumaczy Anna Owca. 

W programie wydarzenia między innymi warsztaty artystyczne dla najmłodszych, koncert zespołu z Białorusi i degustacja dań kuchni źydowskiej. Ostatnie atrakcje zaplanowano na 20 października. Wstęp wolny.

 

 

(Marcin Golec/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.