Jak działa urządzenie? "Wykorzystaliśmy bardzo prostą kamerkę temowizyjną. Ona bada promieniowanie podczerwone. Kamera nie oświetla naszego ciała, ale analizuje promieniowanie z naszej twarzy. Obraz jest przesyłany do komputera. Wyskalowanie obrazu może pozwolić interpretować ten obraz jako pomiar temperatury z obserwowanej pwoierzchni. Kamerka jest niewielka, ale zastępuje ponad 1000 pojedynczych termometrów elektronicznych. Pomiar jest bezpieczniejszy. Z tym nie trzeba podchodzić do badanej osoby. Taka osoba musi się zatrzymać tylko przed kamerą na kilka sekund" - mówi pomysłodawczyni systemu dr Agnieszka Lisowska-Lis.

Jak podkreśla dr Lisowska-Lis, przy użyciu sprzętu z Tarnowa, można wykonać nawet pomiar w ruchu. "On jest jednak mniej dokładny. Wykorzystaliśmy oprogramowanie udostępnione przez producenta. Można ustawić automatyczny pomiar i alarm. Jeśli kamera wykryje, że badana osoba ma ponad 37 lub 38 stopni, alarm się włączy i nas zawiadomi, że jest osoba z podwyższoną temperaturą" - dodaje.

System zaprojektowany w Tarnowie ma wspierać pracę personelu medycznego, poprawić bezpieczeństwo w służbie zdrowia. "Tak można szybko zidentyfikować osoby z podwyższoną temperaturą. Nie możemy pracować na uczelni, ale robimy to zdalnie. Współpracujemy z innymi osobami ze szkoły i szpitala. Trwają konsultacje. Miejmy nadzieję, że nasz system przysłuży się pracownikom szpitala i nam w tym trudnym czasie" - mówi pomysłodawczyni.

- Ustawienie tej kamery przy wejściu głównym szpitala jest owocem wieloletniej współpracy z PWSZ. W szpitalu kilka tygodni temu już pomyśleliśmy, żeby taka kamera się pojawiła przy wejściu głównym. Dzisiaj odbędą się pierwsze próby kamery. Będzie ona badała temperaturę pracowników szpitala. Jest obowiązek mierzenia temperatury nałożony przez wojewodę. Zalecamy też pracownikom mierzenie sobie temperatury w domach. Kamera dodatkowo usprawni ten proces - mówi Damian Mika, rzecznik Szpitala im. świętego Łukasza w Tarnowie.

Warto dodać, że system opracowany przez tarnowską PWSZ powstał w ekspresowym czasie, a dodatkowo kosztował 20 razy mniej, niż podobne oferowane na rynku.

To nie są jedyne przedsięwzięcia wspierające służbę zdrowia, które realizowane jest w PWSZ w Tarnowie. Pracownicy uczelni drukują na drukarkach 3D elementy do przyłbic dla personelu medycznego, biorąc udział w akcji „Przyłbica w Koronie”, a także finansują i szyją maseczki dla placówek ochrony zdrowia.

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Agnieszka Wrońska/ko)