Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Małopolsce bez burd, ale z krzykami i gwizdami

  • Tarnów
  • date_range Sobota, 2012.11.10 22:25 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:06 )
Obchody Święta Niepodległości w Krakowie zakłóciła kontrmanifestacja. Były gwizdy, krzyki i obraźliwe hasła pod adresem PO i wojewody małopolskiego Jerzego Millera.



Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie rozpoczęła msza święta w katedrze Wawelskiej. Liturgii przewodniczy Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz. Po nabożeństwie na ulice Krakowa wyszedł tradycyjny pochód z Wawelu na plac Matejki.

Tam odbyły się główne uroczystości. Zakłóciła je kontrmanifestacja. Kilkadziesiat osob wygwizdało władze miasta. Były też obraźliwe hasła miedzy innymi pod adresem PO i wojewody małopolskiego Jerzego Millera

Posłuchaj demonstrantów i wojewody Jerzego Millera






Po południu tysiące krakowian wzięło udział w patriotycznej lekcji śpiewania na rynku głównym.

Posłuchaj demonstrantów i wojewody Jerzego Millera



Do Krakowa z okazji Święta Niepodległości przyjechał Jarosław Kaczyński. Szef PiS złożył kwiaty na grobach Marii i Lecha Kaczyńskich, Józefa Piłsudskiego i pod pomnikiem Jana Pawła drugiego. Polityk mówił, że 11 listpada "To powinno być święto prawdziwych polskich patriotów".

Posłuchaj demonstrantów i wojewody Jerzego Millera







Tarnowskie obchody Święta Niepodległości zaczęły się o godzinie 15 w tarnowskiej katedrze mszą świętą w intencji Ojczyzny. Po Mszy zaplanowano oficjalną część uroczystości i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych . Dla każdego przygotowano bezpłatne śpiewniki.

Posłuchaj demonstrantów i wojewody Jerzego Millera



Po raz 17-ty odbył się bieg Sokołów. W imprezie udział wzięli dzieci i dorośli. Trasa poszczególnych biegów przebiegała alejkami parku.

Patriotycznie i rodzinnie było w Teatrze Solskiego w Tarnowie. W ramach tegorocznych obchodów 94 rocznicy Odzyskania Niepodległości aktorzy zaprosili mieszkańców Tarnowa do wspólnego śpiewania pieśni niepodległościowych, żołnierskich i patriotycznych, na schodach przed budynkiem Teatru. Było też wspólne zdjęcie przed teatrem oraz utworzenie „żywej biało-czerwonej flagi” .



94 lata temu Polska odzyskała niepodległość. Spełniło się wielkie marzenie Polaków. Po 123. latach niewoli nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Na pamiątkę tego wydarzenia, 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

11 listopada 1918 roku zakończyła się także I wojna światowa, jedna z najkrwawszych w dziejach. W jej wyniku upadły trzy europejskie mocarstwa, które dokonały rozbioru Polski. W dniu odzyskania niepodległości, państwo polskie nie było w pełni zjednoczone, nie miało ustalonych granic. Obejmowało obszar około 140 tysięcy kilometrów kwadratowych, na których mieszkało 14 i pół miliona ludzi.

11 listopada 1918 roku, Rada Regencyjna utworzona przez dwóch byłych zaborców - Austrię i Niemcy, przekazała naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu. Dzień wcześniej powrócił on z więzienia w Magdeburgu i stał się przywódcą tworzącego się państwa polskiego. Po pertraktacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską, wojska niemieckie zaczęły się wycofywać z Królestwa Polskiego. Na ulicach Warszawy oraz innych miast spontanicznie, z udziałem ludności cywilnej, rozbrajano żołnierzy niemieckich.

16 listopada Józef Piłsudski wystosował depeszę do państw Ententy, w której informował o powstaniu niepodległego państwa polskiego obejmującego wszystkie wyzwolone ziemie polskie.

11 listopada 1918 roku był nie tyle datą odzyskania pełnej niepodległości, co dniem odrodzenia się ducha narodowego. Przed Polską i Polakami otworzyła się dziejowa szansa odbudowania silnego państwa liczącego się w Europie.

Są miejsca w naszym kraju, gdzie niepodległość ogłoszono nieco wcześniej, jeszcze przed 11 listopada. Należy do nich Zakopane. 30 października 1918 roku proklamowało utworzenie Rzeczpospolitej Zakopiańskiej.
Adam Kitkowski, historyk z Zakopanego przypomniał kilka lat temu, że przez wiele lat czasów PRL ten fragment historii miasta był przemilczany.[

Posłuchaj: 

]
Na czele Rzeczpospolitej Zakopiańskiej stanął Stefan Żeromski oraz zarządca dóbr hrabiego Władysława Zamojskiego Wincenty Szymborski i generał Mariusz Zaruski. Rzeczpospolita Zakopiańska istniała nieco ponad miesiąc, do czasu, gdy rządy w Galicji objęła Polska Komisja Likwidacyjna.


Aneta Regulska/ Agnieszka Wrońska/ IAR/bp




Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię