Będzie przekazanie aktu lokacyjnego przez króla Władysława Łokietka Spycimirowi Leliwcie, będzie tort urodzinowy. O tych szczegółach przypomina tablica, którą my jako Rada Osiedla Starówka w grudniu ubiegłego roku przygotowali i opracowali w Zakątku Spycimira, gdzie dosłownie w kilkunastu zdaniach jest opisana cała historia, jak Tarnów uzyskał prawa miejskie i jak wybitny był Spycimir Leliwita. Warto również zobaczyć piękny relief w formie takich czterech płaskorzeźb pokazuje również historię powstania Tarnowa
- zachęcał Ryszard Żądło z Rady Osiedla Starówka.
Więcej informacji TUTAJ
W czwartek 7 marca Tarnów po raz pierwszy zaprezentuje także rzeźby 14 maszkaronów, które jeszcze w marcu stworzą szlak spacerowy po mieście. Podobne szlaki już istnieją w innych polskich miastach, ale wyróżnikiem Tarnowa mają być właśnie maszkarony. W średniowieczu te groteskowe głowy i postacie miały odstraszać najeźdźców, a teraz wykonane przez tarnowskich artystów i nawiązujące do danej lokalizacji, mają do miasta zapraszać i je uatrakcyjnić - podkreśla prezydent Roman Ciepiela.
Nasze maszkarony są wyjątkowe i oryginalne. Będą to niewielkie rzeźby przypominające maszkarony, ale równocześnie o swoich indywidualnych cechach. Pojawią się one w drugiej połowie marca, wtedy dokonamy montażu. Do tego będzie aplikacja, przewodniki, gry uliczne, a więc myślę, że będzie to ciekawa miejska gra zachęcająca do odwiedzenia naszego miasta.
Tarnowskie maszkarony zostaną po raz pierwszy publicznie zaprezentowane w czwartek o godzinie 14 w sali lustrzanej w ramach świętowania urodzin miasta. Wcześniej, bo o godzinie 13:15 w zakątku Spycimira Leliwity przy ulicy Wałowej będzie można wziąć udział w happeningu przedstawiającym nadanie aktu lokacyjnego Tarnowa. Natomiast w piątek i sobotę w Akademii Tarnowskiej zaplanowano wykłady o historii miasta oraz festyn historyczny.