Te 35 dni - niektórzy spędzili w ciągłym strachu - który nie mija, naszych obawy oczywiście nie można porównywać z obawami uchodźców, ale nie można o nich zapominać i ich lekceważyć, bo jak przyznają niektórzy te obawy paraliżują życie, zmieniają plany i nie dają spać.
W Tarnowskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej także coraz częściej pojawiają się osoby, które nie radzą sobie z tocząca się wojna w Ukrainie i natłokiem informacji o niej - bardzo często to osoby starsze przyznaje Marta Twardy z ośrodka.
"Zauważamy niesamowitą potrzebę dla tych osób, które są w domach same, pozostawione bez rodziny. Oni słuchają radia, oglądają telewizję i widzą, co się dzieje. Bardzo często te osoby w przeszłości doświadczyły takich działań wojennych. Oni ze zdwojoną siłą przeżywają to wszystko, co się dzieje" - mówi Twardy.
Strach przed wojną w niektórych osobach budzi też konkretne zachowania -  gromadzą produkty spożywcze, gotówkę, odwołują wakacje czy zaplanowane remonty - działa tu podobny mechanizm jak w przypadku pierwszych dni pandemii przyznaje psycholog Monika Pilarska.
"W zasadzie teraz ten sam mechanizm się w nas aktywizuje. Natomiast trzeba sobie zadać pytanie, na ile to jest racjonalne"  - mówi Pilarska.
Specjaliści zauważają, również że strach o nasza przyszłości zaczyna wpływać na to, jak postrzegamy uchodźców, którzy już mieszkają w naszym kraju. Po miesiącu intensywnego pomagania już teraz w codziennym życiu z osobami z Ukrainy mogą pojawiać się pierwsze konflikty. Dlatego tak istotne jest w tym momencie nie tylko wsparcie psychologiczne dla uciekających z kraju ogarniętego wojna, ale i dla nas samych. 
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tarnowie w ostatnich tygodniach nastawił się właśnie na takie wsparcie dla osób, które nie radzą sobie z obecną rzeczywistością. W ośrodku można skorzystać  bezpłatnie z porady psychologa czy terapeuty - telefonicznie lub osobiście. Taką pomoc świadczą również wszystkie ośrodki interwencji kryzysowej w Małopolsce. 
Numer telefonu Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej: (14) 655 36 36; 500 583 047