Kolejne wyniki pokazują właściwości lecznicze odkrytej w Ciężkowicach wody. Podobne, do tej od lat wypływającej ze źródła w przysiółku Rakutowa, które to źródło nie zostało jednak zagospodarowane. Inaczej będzie z odwiertem "Ignacy", który jest prowadzony obok Parku Zdrojowego.
Pierwsze wyniki badań wody odkrytej tysiąc metrów pod ziemią w Ciężkowicach wskazywał na mineralizacje na poziomie 20 gramów na litr. Po stopniowym oczyszczaniu mineralizacja spadła do 17 gramów. Jak podkreśla jednak Dariusz Zięcina z Urzędu Gminy w Ciężkowicach to i tak bardzo dobry wynik, lepszy niż w Rakutowej i podobny do wody w Iwoniczu:
Skład chemiczny wody pozwala nam śmiało myśleć o rozbudowie i uzyskaniu statusu uzdrowiska przez Ciężkowice.
Prawdopodobnie woda z odwiertu w Ciężkowicach będzie nadawała m.in. do inhalacji oraz leczenia chorób reumatycznych. Jak przekonuje burmistrz Stanisław Kuropatwa, to ogromna szansa dla gminy, która stara się o status uzdrowiska oraz inwestorów:
Myślimy o partnerze, o zainwestowaniu budowę, może nawet sanatorium lub bazy hotelowej, ale mógłby skorzystać z tego odwiertu i tę wodę do doprowadzić
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w połowie przyszłego roku woda lecznicza z odwiertu w Ciężkowicach popłynie do Parku Zdrojowego i uatrakcyjni to miejsce.
Po zakończeniu odwiertu Ciężkowice będą jeszcze musiały przeprowadzić ostateczne i szczegółowe wyniki badań wody oraz możliwości jej wykorzystania do leczenia. Samorząd będzie musiał także otrzymać koncesje.
Wykonanie odwiertu wody na głębokości 1000 metrów kosztowało 10 milionów złotych i było możliwe dzięki dotacjom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz programu Polskiego Ładu.