- Nauczyciel, który jest od nas skierowany, jest przydzielony do szkoły i normalnie odpowiada przed panią dyrektor. Chodzi o prowadzenie dziennika, tematy lekcji, godziny obecności. Wszystko będzie jak w szkole, chociaż jest to organizowane poza szkołą - mówi pastor Kościoła Jezusa Chrystusa w Brzesku, Waldemar Włusek.
W lekcjach religii protestanckiej w punkcie katechetycznym przy ulicy Piłsudskiego będzie uczestniczyło sześcioro uczniów, nie tylko z Brzeska i powiatu, ale też z bocheńszczyzny i Wojnicza. Dzięki porozumieniu tych samorządów znacznie spadł koszt opłaty, które będą musieli ponosić urzędnicy.
- Chcemy, żeby dzieci były uczone właściwych rzeczy, tych których nauczamy w naszym kościele. Poza tym w różnych szkołach dyrektorzy różnie podchodzą do tych dzieci, które nie chodzą na lekcje religii katolickiej. Niektórzy byli zmuszani do uczestniczenia w lekcjach etyki" - dodaje pastor Włusek.
Jak jednak podkreśla naczelnik wydziału edukacji kultury i sportu Urzędu Miejskiego w Brzesku Józef Cierniak, nie dotarła do niego żadna skarga w tym zakresie. "Jeśli dziecko, które ma oświadczenie od rodziców, że nie będzie uczęszczało na lekcję religii, a rodzic nie wskaże innego wyznania to zapewniamy pobyt i opiekę na świetlicy" - przekonuje Cierniak.
Pastor Włusek podkreśla, że nauczyciele wyznaczeni przez Kościół Jezusa Chrystusa do prowadzenia lekcji religii są nauczycielami mianowanymi. Musieli też skończyć szkolenie katechetyczne akceptowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej samorządy mają obowiązek zapewnienia nauki danej religii w szkole lub przedszkolu jeśli zgłosi się na nią co najmniej siedmioro uczniów. Jeśli jest ich mniej, lekcje mogą się odbywać w międzyszkolnym lub pozaszkolnym punkcie katechetycznym. Taki właśnie powstanie w Brzesku przy Kościele Jezusa Chrystusa, ale to nie jest wyjątek. W niedalekim Nowym Wiśniczu na bocheńszczyźnie w zakończonym właśnie roku szkolnym działał punkt katechetyczny prowadzony przez Adwentystów Dnia Siódmego, do którego uczęszczało troje dzieci z Nowego Wiśnicza, Bochni i Brzeska.
Także w Tarnowie funkcjonują punkty katechetyczne prowadzone przez Kościół Zielonoświątkowy oraz Kościół Chrześcijan Baptystów.
(Bartłomiej Maziarz/ko)