- A
- A
- A
Velo Małopolska. Niebawem otwarcie pierwszych ścieżek, które połączą się w małopolską sieć tras rowerowych
Pierwsze ścieżki rowerowe, które mają przebiegać przez całą Małopolskę, są gotowe, ale oficjalnie jeszcze nie można po nich jeździć. Ścieżka na wałach Wisły w okolicach Oświęcimia zostanie otwarta po ukończeniu dłuższego odcinka dopiero pod koniec roku. A już za kilkanaście dni otwarcie 14-kilometrowej ścieżki rowerowej od Ostrowa do Biskupic Radłowskich koło Tarnowa. Teraz jeżdżą po niej nie tylko rowerzyści, ale nawet... samochody. W przyszłości nie będą mogli jeździć tu jednak rolkarze.Roman Leśniak z Zarządu Dróg Wojewódzkich podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków, że do otwarcia ścieżki jest ona terenem budowy i nie można po niej przejeżdżać. Osoby, które łamią ten zakaz, narażają się na niebezpieczeństwo, a w przypadku jakiegoś wypadku mogą mieć problem z ubezpieczeniem.
Problemem, także po otwarciu, może być jednak poruszanie się po ścieżkach samochodów. Tak jest m.in. w okolicach Tarnowa. Leśniak przyznaje, że Zarząd Dróg Wojewódzkich nie ma pomysłu i narzędzi jak temu przeciwdziałać. ZDW nie planuje wstawiać na ścieżce żadnych słupków i zapór, bo zdaniem rzecznika mogłoby to sprawiać zagrożenie dla samych rowerzystów. "Problemem tym powinna zająć się policja" - zaznacza Roman Leśniak.
Podczas asfaltowania ścieżek na wałach przeciwpowodziowych pojawiły się też wątpliwości, czy nie wpłynie to źle na konstrukcję wałów. Rzecznik ZDW w rozmowie z Radiem Kraków podkreśla, że zgodził się na to Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Sprzęt używany na wałach nie powinien jednak ważyć więcej niż 6 ton. Co, jak przekonał się reporter Radia Kraków w Ostrowie koło Tarnowa, nie jest przestrzegane.
Fot. B. Maziarz
Sam pomysł budowania ścieżek rowerowych na wałach chwali za to były komendant małopolskiej straży pożarnej Andrzej Mróz. "To jest rzecz rewelacyjna i nie do przecenienia! Podczas powodzi w 2010 roku mieliśmy problem z docieraniem do wyrw w wałach, bo w zasadzie nie ma dróg, które powinny być wzdłuż wałów". Andrzej Mróz podkreśla, że dzięki ścieżkom rowerowym będzie można przewieźć np. quadem z przyczepką worki z piaskiem i niezbędny sprzęt.
Roman Leśniak dodaje, że po tych ścieżkach rowerowych teoretycznie nie powinni jeździć motocykliści i... rolkarze. Jak przypomina rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich, "rower to jest pojazd dopuszczony do ruchu na drogach publicznych, a rolkarz jest traktowany jak pieszy". ZDW poza wstawieniem znaków nie ma zamierza jednak ścigać takich osób.
Do końca 2016 roku ma być gotowe 190 kilometrów ścieżek rowerowych, w tym fragmenty Wiślanej Trasy Rowerowej, 91 kilometrów od Drwini do Szczucina i 84 kilometry od Brzeszcz do Skawiny. A także 14 kilometrów VeloDunajec od Ostrowa do Biskupic Radłowskich. Do 2020 roku ma powstać 600 km tras rowerowych - nie tylko na wałach rzecznych, ale także na poboczach dróg oraz w lasach. Mają także powstać Miejsca Obsługi Rowerzystów.
(Bartek Maziarz/ew)
Obserwuj autora na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
11:17
Trudne warunki w Tatrach. Pada śnieg, wieje mocny wiatr
-
10:24
Hej motylu, gdzie jesteś? Populacja niepylaka apollo w Pieninach niestety nie rośnie
-
10:07
Czy dzikie zwierzeta potrzebują zimą pomocy?
-
08:54
Czy program Czyste Powietrze będzie zawieszony? „Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie”
-
08:05
Będą remonty budynków na terenie szpitala w Kobierzynie. Dziś miejsce raczej straszy
-
21:05
Jak rozmawiać z nastolatkami o narkotykach?
-
14:05
W pomaganiu ważna jest ciągłość
-
14:05
Łucja Malec - Kornajew pokazuje swój Kraków
-
14:05
Seniorzy ją rozczulają
-
14:05
Stara się leczyć traumę transgeneracyjną
-
14:05
Wystawia sztuki na osiedlach, na klatkach schodowych, w oknach, by być bliżej ludzi
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze