- Spodziewamy się, że ludzi będzie dużo. Najpierw te osoby muszą zrobić kurs. One uzależniały zrobienie kursu od tego, czy pojawią się testy w ich języku. Te kilka osób już robiło kurs w języku polskim. Jakby język nie wszedł, robiliby testy w języku polskim. Był to dla nich prezent, że mają łatwiej w swoim języku. Fali spodziewamy się za kilku miesięcy, jak nowe osoby zrobią kurs - mówi Gurgul.
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy można zdawać w języku polskim, angielskim, niemieckim i od niedawna właśnie także w ukraińskim, ale na razie tylko w kategorii B. Natomiast podczas egzaminu praktycznego zdającym może towarzyszyć tłumacz, ale według dyrektora tarnowskiego MORD Pawła Gurgula to rzadkość, bo komunikaty egzaminatora są proste i jasne nawet dla osób z podstawową znajomością języka polskiego.
Ukraińcy, którzy posiadają rodzime prawo jazdy, mogą na nich poruszać się także po polskich drogach.
Paweł Gurgul dodaje, że od dłuższego czasu w języku ukraińskim i rosyjskim można zdawać kwalifikacje dla kierowców zawodowych do prowadzenia ciężarówek czy autobusów. Jego zdaniem wśród naszych wschodnich sąsiadów cieszą się one sporą popularnością.
W 2023 w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie egzamin w języku angielskim zdawały 22 osoby.