Kaplica książąt Sanguszków na Starym Cmentarzu cieszy się sporym zainteresowaniem zwiedzających. Jak mówili dziennikarzowi Radia Kraków, kaplica i sarkofagi robią ogromne wrażenie. Tarnowianie podkreślają, że pamięć o rodzinie Sanguszków jest żywa, przekazywana z pokolenia na pokolenie.

To najstarsza kaplica w tej nekropolii. Na co dzień niedostępna dla zwiedzających. W krypcie pod kaplicą spoczywa niemal cały ród Sanguszków, którzy kiedyś byli właścicielami miasta.

Przez cały weekend kaplica wraz z kryptą są otwarte. Oprowadza po nich prof. Tadeusz Mędzelowski z Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem.

Kaplica powstała w 1870 roku według projektu Michała Zajączkowskiego. Mieszkańcy Tarnowa i regionu w kaplicy mogą zobaczyć nowe dzieło, które trafiło tam dopiero we wrześniu. To bozzetto, czyli pierwowzór 1:1 wawelskiego sarkofagu królowej Jadwigi, autorstwa Antoniego Madeyskiego. Jest on wykonany z gipsu i drewna.

Pierwowzór sarkofagu św. Jadwigi będzie można zobaczyć na Starym Cmentarzu w Tarnowie Pierwowzór sarkofagu św. Jadwigi będzie można zobaczyć na Starym Cmentarzu w Tarnowie

Autor stworzył ten "model zero" w Rzymie w 1901 roku. Po kilkunastu latach dzieło do Tarnowa sprowadziła Konstancja z Zamoyskich Sanguszkowa. Przez kolejne dekady jego historia była dość burzliwa. W końcu w 2022 roku odkryto je ponownie w schowku kościoła na Rzędzinie.
Teraz bozzetto powróciło po częściowej renowacji, ale wciąż potrzebne są dodatkowe środki na konserwację. Dlatego można do puszek składać datki na ten cel.

Kaplica książąt Sanguszków będzie otwarta do niedzielnego wieczora.