- Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy. Pojawił się problem, który projekt należy wybrać. Zdecydowano, że zostanie wybrany ten, który najlepiej spełnia warunki finansowe. Był tylko jeden projekt, który mieścił się w ramach finansowych tegorocznego BO. Był to zamek  - przyznaje rzecznik prezydenta Tarnowa, Wiktor Bochenek.

W tegorocznym tarnowskim budżecie obywatelskim zagłosowało prawie 8 tysięcy mieszkańców, którzy oddali ponad 12,5 tysiąca głosów. Można było bowiem głosować na jeden lub dwa projekty. To o 36 procent głosujących więcej niż przed rokiem i o 41 procent więcej głosów.

Lista zwycięzców tarnowskiego budżetu obywatelskiego w 2025 roku:

- Zakup mobilnej platformy z tablicą LED wraz z modernizacją nagłośnienia Stadionu Miejskiego
- Zakup dostępu do e-booków oraz zakup nowości wydawniczych dla MBP w Tarnowie
- Przeciwdziałanie bezdomności zwierząt w Mieście-etap II
- Rozbudowa strefy rekreacyjnej i zielonej Parku Westerplatte
- Ścieżka Pieszo-Rowerowa "Wokół Lotniska"
- Prowadzenie Międzyosiedlowego Centrum Aktywności Senioralnej
- Zielone płuca Tarnowa
- Razem przez trudności - Otwarcie Punktu Wsparcia Psychologicznego dla dzieci i dorosłych
- Aplikacja rozszerzonej rzeczywistości: Zamek na Górze Św. Marcina w Tarnowie

Pomysłodawca ostatniego projektu, który załapał się do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego, Michał Szumlański nad cyfrową rekonstrukcją zamku na Górze Świętego Marcina pracuje od 3 lat. Jak sam mówi, jego projekt zgłoszony do tarnowskiego BO to wyjątkowa aplikacja rozszerzonej rzeczywistości na telefony komórkowe, która pozwoli każdemu na zwiedzanie wirtualnych rekonstrukcji budynków na wzgórzu zamkowym!

- Dzięki niej historia ożyje na waszych ekranach. Zamek i jego otoczenie staną się dostępne w sposób, jakiego jeszcze nie było - dodaje.