Azoty od ponad 20 lat miały wprawdzie własną wytwórnię do skraplania dwutlenku węgla, ale była ona mało efektywna i wymagała inwestycji. Spółka nie była jednak zainteresowana rozwojem tego biznesu. Dlatego nowoczesną instalację na terenie zakładów w tarnowskich Mościcach za 10 milionów złotych postawiła amerykańska firma Air Products.
Azoty będą jej dostarczały dwutlenek węgla w postaci gazowej, który jest produktem ubocznym powstającym w procesie wytwarzania chemikaliów. Air Products będzie poddawać ten gaz oczyszczaniu i skraplaniu w swojej nowej instalacji. Na takiej współpracy mają zyskać obie firmy. Air Products zyska przede wszystkim ciągłą dostawę dwutlonek węgla.
Korzyści będą także po stronie azotów - przekonuje wiceprezes tarnowskiej spółki Witold Szczypiński. "Uzyskujemy wytwórnie na swoim terenie, który jest o dwa razy większej zdolności niż posiadaliśmy. Wykorzystanie infrastruktury będzie większe niż przy starej wytwórni, a gaz surowy sprzedamy tak by utrzymywać marżę taką jakbyś mieli przy wybudowaniu nowej wytwórni. No i nie musimy w długim okresie czasu martwić się kosztami utrzymania tej wytwórni".
Dwutlenek węgla po oczyszczeni i skropleniu może być wykorzystywany m.in. do gazowania napojów, pakowania żywności w atmosferze ochronnej oraz dokarmianie roślin w szklarniach. Instalację będą obsługiwali pracownicy, którzy zajmowali się tym jeszcze w tarnowskich azotach.
Bartek Maziarz/materiały prasowe
- A
- A
- A
Tarnowskie Azoty zarobią na sprzedaży dwutlenku węgla
Tarnowskie Azoty będą wypuszczały do atmosfery mniej dwutlenku węgla i zarobią więcej na jego sprzedaży. Wszystko dzięki nowej instalacji do przetwarzania tego odpadu powstającego przy wytwarzaniu chemikaliów.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
17:59
A po co ci do tego diabeł? O co pyta nas Goethe
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek
-
16:16
Prezydent: dla górali wolności i ojczyzna była silniejszy niż strach
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia
-
13:32
"Pokaz nabytków 2020-2024" - Muzeum Krakowa prezentuje najważniejsze nabytki ostatnich lat
-
12:04
20 tysięcy porcji potraw wigilijnych czeka na potrzebujących w Krakowie
-
10:10
Jak opanować świąteczny stres? Z pomocą przychodzi self - regulation
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze