Maria Zawada-Bilik z Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki przyznaje, że od początku ideą magistratu było powiększanie Szlaku. Należy to jednak robić z rozmysłem. Nowe maszkarony zostaną zasponsorowane miastu.
„Pierwszym sponsorem z nich jest MPEC Tarnów, który w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia. Maszkaron przez nich ufundowany pojawi się jeszcze w tym miesiącu. Także pod koniec października pojawi się kolejny maszkaron – Żaczek – ufundowany przez Akademię Tarnowską. Z kolei maszkarona Bachusika na rowerze podaruje nam Tarnowska Organizacja Turystyczna. Zobaczymy go w listopadzie” – wylicza Maria Zawada-Bilik.
Maszkaron Ciepła ufundowany przez tarnowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej stanie na wysokości Placu Rybnego przy murach miejskich. Żaczek zostanie umieszczony na kampusie Akademii Tarnowskiej. Natomiast Bachus stanie przy Placu Kazimierza.
Autorami nowych maszkaronów są Sara Kocoł, Ewa Fleszar oraz Mateusz Kijak.
Zgodnie z planami, w przyszłym roku również mają powstać kolejne figurki. Wśród nich będzie Rajca Miejski oraz Maszkaronek Dzieci.
Tarnowski Szlak Maszkaronów to prawdziwy hit turystyczny miasta. Do tej pory składał się z 15 figurek rozmieszczonych na Starówce. Atrakcja od momentu otwarcia cały czas cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Teraz chętni, by wędrować po ulicach miasta i odnajdywać kolejne maszkarony, zyskają dodatkowe punkty na mapie.
Stworzenie tej atrakcji turystycznej kosztowało 126 tysięcy złotych i w całości zostało sfinansowane z Funduszy Norweskich. Wędrujący szlakiem mogą wykorzystać mapki, które są dostępne w Tarnowskim Centrum Informacji. Znajdziemy na nich drogę do każdej figurki, a także krótką historię.