- Wystawa bardzo poruszyła publiczność i odbiła się dużym echem. Autorka wzięła na warsztat wawelskie arrasy. One stały się inspiracją do stworzenia jej obrazów, wielkoformatowego cyklu "Hymn o miłości", malowanego w rzadko stosowanej dzisiaj technice tempery - mówi kuratorka wystawy, Ewa Łączyńska - Widz.

Dyrektor Wawelu Andrzej Betlej zaprosił artystkę do pokazu prac w ramach cyklu „Interwencje” – prezentacji sztuki współczesnej w historycznych wnętrzach zamku.

Artystka pracuje podobnie jak w dawnych manufakturach, powielając na kolejnych obrazach ulubione motywy roślinne i układy zwierzęce. Obrazy w przestrzeniach zamku, na tle kurdybanów, nabierają nowych, zaskakujących znaczeń. Dwa obrazy artystka namalowała specjalnie na wawelski pokaz. Dzieła inspirowane arrasami z kolekcji Zygmunta Augusta i Primaverą Sandro Botticellego powstały z myślą o Sali Senatorskiej, zwanej Tanecznicą. To tu odbywały się ważne wydarzenia historyczne, w tym gody królewskie, m.in. wesele Zygmunta I Starego i Bony Sforzy w 1518 roku. 

"Hymn o miłości" Magdaleny Miłoś w tarnowskim BWA

We wtorek w ramach wystawy zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji z autorką Magdaleną Miłoś oraz kuratorką Ewą Łączyńską-Widz. Początek o godzinie 12.00. Wstęp na wystawę kosztuje 5 złotych. Kolejne oprowadzanie kuratorskie zaplanowano na 27 sierpnia.

Magdalena Miłoś – ur. 1976 r. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydziału Malarstwa, Wydziału Rzeźby oraz studiów podyplomowych w Katedrze Scenografii. Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa pod kierunkiem prof. Leszka Misiaka i aneks z ceramiki pod kierunkiem prof. Czesława Dźwigaja obroniła w 2001 r., dyplom z wyróżnieniem ze scenografii pod kierunkiem prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy w 2005 r. Laureatka nagród i wyróżnień, m.in. stypendium prof. Jana Szancenbacha, nagrody w konkursie „Sacrum w Sztuce”, Grand Prix VIII Salonu BWA Tarnów. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych w Krakowie, Tarnowie, Krośnie, Wadowicach, Przemyślu, Warszawie, Nowym Jorku. Działa w dziedzinie malarstwa – instalacji i obiektów malarskich, rzeźby oraz projektów architektonicznych. Mieszka i tworzy na Powiślu Dąbrowskim, w okolicy Zalipia.