Fot. Agnieszka Wrońska-Bęben
Tarnów też był bardzo doświadczony przez Niemców, okupację niemiecką w czasie II wojny światowej. To ponad 23 tys. osób, które zginęły, to zabójstwo tysięcy Żydów. Uważamy, że jest to moment, w którym należy poprzeć starania rządu o to, aby te zadość uczynienia stały się faktem.
Za przyjęciem uchwały zagłosowali wszyscy miejscy radni w Tarnowie - wcześniej jednak pojawił się wniosek ze strony radnego Koalicji Obywatelskiej Zbigniewa Kajpusa - o to, aby nieznacznie zmienić treść uchwały - tak aby w treści uchwały do słów dotyczących zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie poniosła Polska wspomnieć również o obywatelach.
Zawsze byliśmy za tym, aby reparacje z tytułu szkód i krzywd wyrządzonych podczas II wojny światowej, agresją z 1939 roku, były wypłacone, a ofiary otrzymały stosowne zadośćuczynienie. Ofiary te mają swoje imiona, nazwiska, twarze. Oprócz instytucji czy całego państwa to są znane osoby, które zostały realnie poszkodowane i do dzisiaj ich krzywdy nie zostały naprawione. Chcemy zabezpieczyć interes ludzi, obywateli Polski, którzy czasem ponieśli największą ofiarę
Pomysłodawcy uchwały radni PiS - zgodzili się na te poprawki, mimo iż podtrzymują, że uchwała przygotowana przez nich była przygotowana precyzyjnie i jej treść dotyczy również start poniesionych przez Polaków.