Jan Szczepanik - to postać znana i rozpoznawana w Tarnowie. Ten wynalazca, zwany „polskim Edisonem”, „Leonardem da Vinci z Galicji” czy „galicyjskim geniuszem” mieszkał i pracował w Tarnowie od 1906 roku aż do śmierci w 1926 roku. W dziedzinie techniki był samoukiem - a mimo to jest autorem ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, tkactwa czy telewizji. Tarnowianie nie mogą przeboleć, że piękna kamienica, w której mieszkał Szczepanik - jest w tak koszmarnym stanie.
Stan techniczny kamienicy budzi tym większe zdziwienie, że w 2019 roku miasto wygrało wieloletnią batalię o prawa własności do budynku. O secesyjną Willę Świteziankę, bo tak nazywa się oficjalnie ten budynek, na początku XXI wieku upomniał się spadkobierca pierwotnych właścicieli. Sąd początkowo przyznał mu rację. W lipcu 2018 roku oddalił wniosek miasta oraz Skarbu Państwa o zasiedzenie, ale ostatecznie - po odwołaniu - Sąd Okręgowy przyznał im prawo do nieruchomości. Miasto wtedy szumnie zapowiadało szybki remont budynku. Ale - jak przekonuje Piotr Augustyński - te plany zniweczyła pandemia...
A na taki remont, pod ścisłym nadzorem konserwatora, potrzebne są niemałe pieniądze. Sama elewacje można kosztować nawet kilka milionów złotych. Do tego dochodzi gruntowy remont wnętrz kamienicy. Jaki będzie zatem dalszy los tego budynku? Na razie nie wiadomo. Plany są, ale niewiele różnią się od tych sprzed 3 lat. Obiekt czeka na decyzję -czy ma być sprzedany, czy remontowany, czy przeznaczony na jakąś miejską instytucję.
A mogłoby to być na przykład Muzeum Jana Szczepanika, którego utworzenie też zapowiadało miasto w 2019 roku. By zrealizować taką wizję, trzeba najpierw jednak przeprowadzić gruntowy remont kamienicy, na który brak pieniędzy w budżecie miasta. Kuszące z tego punktu widzenia byłoby sprzedanie kamienicy w prywatne ręce. Czy tak się stanie? Czas pokaże. Decyzje dotyczące kamienicy mają zapaść do końca tego roku.
- A
- A
- A
Tarnowska "kamienica Szczepanika" czeka na remont
Kamienica, w której mieszkał Jan Szczepanik - genialny wynalazca związany z Tarnowem - popada w ruinę - alarmują mieszkańcy tego miasta. Z roku na rok - stan techniczny budynku - jest coraz gorszy. Po ostatnich deszczowych dniach - ze ścian obiektu zaczęły opadać na tyle duże kawałki tynku, że konieczna była szybka interwencja Straży Miejskiej, która zabezpieczyła teren tak, by spadający gruz nikogo nie zranił. Czy to oznacza koniec budynku z początków XX wieku, w którym mieszkał twórca wielu współcześnie używanych wynalazków?
Źródło:
Radio Kraków
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
09:02
Jak zdobyć uprawnienia budowlane?
-
07:05
Paweł Wąsek mistrzem Polski!
-
06:57
Trudne warunki na drogach, na części tras zalega śnieg
-
18:56
Radni Lewicy chcą usunięcia arcybiskupa z kapituły Cracoviae Merenti. Głosowanie na najbliższej sesji rady miasta?
-
15:49
"Wspólne Jutro" nazwą nowego stowarzyszenia politycznego; przewodniczącą Daria Gosek-Popiołek
-
15:42
Wybory w nowo utworzonej gminie Szczawa: jest kalendarz wyborczy
-
15:22
Zakopiańska snowboardzistka Aleksandra Król-Walas wygrała zawody Pucharu Świata
-
14:11
Nie żyje dr Kazimierz Walasz, wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
-
13:56
Nowy Sącz - nowy rok - nowe twarze we władzach miasta, spółek i instytucji
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
-
11:28
Owintar w końcu przestanie straszyć w centrum Tarnowa. "Część mieszkańców Krakowa czeka na tę ofertę"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze