- Dotychczas przedstawiony dokument to kilka tez, które nie do końca się realnie przyczyniają się do tego, żeby pomóc tarnowskiemu przedsiębiorcy. Jest kilka fajnych rzeczy jak m.in. obniżenie czy zrezygnowanie z czynszu dla lokali na tarnowskiej starówce. Natomiast szkolenia, czy te wszystkie rzeczy, które proponuje wokół tego tarnowski magistrat, to są rzeczy zbędne i niepotrzebne przedsiębiorcy. Dzisiaj przedsiębiorca potrzebuje realnych działań. Oczywiście samorząd nie ma tutaj aż tak dużego pola działania. Mówię jednak o wykorzystaniu wszystkich opcji, które są możliwe. Czyli zwolnienia z podatku od nieruchomości, opłaty od użytkowania wieczystego. Na pewno trzeba byłoby zrezygnować na razie z opłaty reklamowej. Musimy też powrócić do dyskusji o obniżeniu górnej granicy opłaty śmieciowej dla przedsiębiorców - przekonuje przedsiębiorca i miejski radny Piotr Górnikiewicz.
Prezydent Tarnowa zapowiedział już przygotowanie uchwały dotyczącej zwolnienia przedsiębiorców, którzy ustawowo nie mogą prowadzić działalności, od podatku od nieruchomości. Roman Ciepiela podkreślił, że na wprowadzenie takiej ulgi muszą się zgodzić radni podczas sesji, która planowana jest na drugą połowę kwietnia. Później taka uchwała będzie musiała wejść w życie.
Natomiast prezydent Tarnowa zaznaczył, że jeśli przedsiębiorcy już teraz mają problem z uiszczeniem tej opłaty, mogą się do niego zwracać z wnioskiem o jej odroczenie. Podobnie jak np. w kwestii opłaty reklamowej czy podatku transportowego.
- To wreszcie jakaś konkretna propozycja - podkreśla właściciel restauracji oraz firmy transportowej Jacek Krasoń. "Mamy dużą powierzchnię i ten podatek od nieruchomości nie jest taki mały. Jakby mi ulżyli ten podatek to ludziom dam wypłatę, a nie miastu" - dodaje.
Z kolei zarządzający hotelami oraz restauracjami Witold Kisała podkreśla, że oprócz zwolnienia od podatku od nieruchomości liczy także na zwolnienie z opłaty za użytkowanie wieczyste. "Miasto może zrezygnować z tego na czym zarabia w sytuacji, w której my nie zarabiamy. Podatek od nieruchomości to jest pierwsza sprawa. Oczywiście kolejną rzeczą jest opłata od wieczystej dzierżawy. Ona jest wysoka i to jest też element, który można byłoby śmiało na okres pandemii zawiesić" - mówi.
Zdaniem Witolda Kisały miasto mogłoby także pomóc lokalnym restauratorom zamawiając właśnie u nich np. obiady dla potrzebujących. Kisała wie o oddolnej akcji przygotowywania darmowych posiłków dla seniorów w Restauracji Łaźnia. W swojej restauracji "Różana" też takie przygotowuje w mniejszej skali, ale jego zdaniem taka pomoc nie może trwać wiecznie. Powinno to przejąć miasto, zamawiając obiady w lokalnych restauracjach. Podobnie zdaniem Kisały miasto już po ustaniu epidemii mogłoby także zamawiać więcej towarów i usług u lokalnych przedsiębiorców, żeby pomóc im się odbudować. Choć nie wiadomo, czy byłoby to możliwe w obecnym stanie prawnym.
Z kolei prezydent Roman Ciepiela podkreśla, że miasto przesunie także obowiązek składania deklaracji reklamowych. Jak już informowaliśmy, przedsiębiorcy mieli do 31 stycznia zadeklarować liczbę oraz powierzchnię swoich reklam i sami mieli sobie obliczyć wysokość opłaty reklamowej uiszczanej kwartalnie. Opłata po interwencji radnych jeszcze w ubiegłym roku została obniżona do 10 groszy za każdy dzień eksponowania jednej reklamy oraz 1 grosza od metra kwadratowego także liczone za każdy dzień.
Przeczytaj: Do tarnowskiego magistratu zgłoszono jedynie kilkaset reklam
Do tej pory takie deklaracje reklamowe złożyło jedynie około 250 przedsiębiorców, którzy zgłosili 10 procent wszystkich szacowanych przez miasto reklam. Część z nich uiściła już tę opłatę. Za brak złożenia deklaracji grożą kary finansowe. Prezydent Tarnowa zapowiedział jednak wydłużenie terminu składania deklaracji do końca września.
Jednak zdaniem radnego i przedsiębiorcy Piotra Górnikiewicza, miasto powinno nie tylko na razie zrezygnować z opłaty reklamowej, ale także z mających zafunkcjonować od października zapisów uchwały krajobrazowej, która miała znacznie ograniczyć liczbę reklam.
W czwartek 9 kwietnia przygotowanie takiej uchwały zapowiedział prezydent Roman Ciepiela.
Przypominamy: Koniec chaosu reklamowego w Tarnowie – radni przyjęli uchwałę krajobrazową
Tymczasem urzędnicy podkreślają, że z możliwości zwolnienia z czynszu w miejskich lokalach mogą korzystać jedynie właściciele firm z branż wymienionych w ustawie, którzy nie mogą prowadzić działalności i jej zaprzestaną. Jeśli więc restauracja na zapleczu nadal gotuje dania na wynos to zdaniem tarnowskich urzędników, zgodnie z przepisami nie będzie mogła z tego skorzystać.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Bartłomiej Maziarz/ko)