- A
- A
- A
"Tarnowianie" nie ustąpią, będą kolejne wnioski. ROZMOWA
- Jedynym wybranym prezydentem w Tarnowie jest pan Ryszard Ścigała - mówi w Radiu Kraków radny Tadeusz Mazur, szef klubu Tarnowianie i zapowiada, że klub nadal będzie dażył do ograniczenia kompetencji wiceprezydenta. - Pan Słomka-Narożański jest tylko zwykłym urzędnikiem.Przypomnijmy - to radny Mazur złożył wniosek, który doprowadził do zerwania obrad rady miasta Tarnowa w ubiegłym tygodniu. W kuluarach słyszy się, że to jego odwet i prywatna wojna za zerwanie dotychczasowej koalicji rządzącej Tarnowem. Przerwana w czwartek sesja rady miasta przeniesiona została na poniedziałek 24 marca. Tarnowianie chcą jednak przesunąć ją o kolejne trzy dni, na 27 marca. To dzień, w którym prezydent Tarnowa, jeśli sądecki sąd wyrazi na to zgodę, miałby wyjść z aresztu.
Zamierza pan wycofać się ze składania wniosku o obniżenie kompetencji finansowych wiceprezydenta, czy twardo stoi pan przy swoim i na kolejnej sesji, powtórce tej, która została przerwana w czwartek, także będzie pan o to wnioskował?
- Jako nowy przewodniczący klubu reprezentuję to, co klub sobie przyjął jako założenie i klub nie podjął decyzji o wycofaniu poprawek. Wnioski zostały złożone. Musielibyśmy je wycofać. Powtórnie nie będziemy ich składać, bo już zostały zgłoszone. Chcemy mieć kontrolę nad każdą złotówką wydawaną w mieście.
Będą państwo chcieli, żeby prezydent za każdym razem, kiedy będzie wydawał kwotę powyżej 100 tys. zł, pytał się radnych, czy może?
- Oczywiście, że tak. W świetle ustawy o samorządzie rada miejska jest wyżej postawionym organem od organu, który się nazywa prezydent.
Nie uważa pan, że to sparaliżuje pracę rady miejskiej?
- Nie.
Pracę urzędu miasta?
- Nie.
Nie boi się pan sesji rady miasta co dwa dni?
- Przecież zobowiązywałem się jako kandydat na radnego do tego, że będę pracował dla miasta. I tak niektórzy twierdzą, że jak będzie więcej sesji, to więcej wezmę diety. Nie, to jest ta sama dieta i jestem gotowy pracować intensywnie, na ile mi zdrowie pozwoli. Chcemy mieć pełną kontrolę nad tymi pieniędzmi i nie ustąpimy.
Mogą państwo liczyć na poparcie Prawa i Sprawiedliwości w nieustępliwości klubu Tarnowian?
- Rozmawialiśmy z klubem PiS na temat tego, jaką ma opinię i klub PiS ma podobną opinię, jak my.
Przymierzają się państwo do kolejnego wniosku na najbliższej sesji o odwołanie przewodniczącego tarnowskiej rady miejskiej Grzegorza Światłowskiego, który ostatnio przerwał sesję, po złożonym przez klub Tarnowianie wniosku?
- Patrząc na to, że zostały poczynione uzgodnienia z panem Kolasińskim, a mimo wszystko nastąpił upór i opór PO, aby jednak zrobić tę dziesięciodniową przerwę w obradach, padały głosy, zarówno ze strony kolegów z klubu, jak i ze strony kolegów z PiS, aby za to odwołać pana Grzegorza Światłowskiego. Jakie decyzje zostaną podjęte, nie wiem. Będę rozmawiał na posiedzeniu klubu z radnymi z klubu Tarnowianie i tam padnie decyzja, czy zostanie złożony taki wniosek.
Jak pan odbiera głosy, które mówią, że to prywatna wojna i złośliwość radnego Tadeusza Mazura i że to przekór powoduje, że sesje rady miasta są paraliżowanie?
- Zna mnie pani. Czy widziała mnie pani kiedyś złośliwego? Zawsze przychodzę do pani z uśmiechem i jestem gotowy z każdą osobą współpracować. Jak to się mówi nawet z diabłem, jeśli ma taką wolę. Jeśli popatrzymy na dzień 27 września 2013 r., kiedy został zatrzymany pan prezydent Ryszard Ścigała, od tej pory ustały wszelkie rozmowy na temat sytuacji w mieście ze strony pana Henryka Słomki-Narożańskiego, a klubem Tarnowianie. Raz tylko spotkaliśmy się, dzień przed sesją budżetową, gdzie pan Henryk Słomka-Narożańki snuł wizje rozwoju Tarnowa, oczywiście swoje wizje rozwoju Tarnowa. A chęć współpracy i dyskutowania na temat poważnych problemów miasta Tarnowa? To było jedno spotkanie i dzień po sesji od razu były decyzje o zerwaniu koalicji i zwolnieniach ludzi, ponoć pana prezydenta. Jak to może wyglądać?
To może wyglądać tak, że teraz bierze pan odwet za zerwanie przez Platformę koalicji z klubem Tarnowianie, zwolnienie przez nią ludzi związanych z prezydentem i teraz będą państwo utrudniać pracę radzie miejskiej.
- Czy wśród rąk podnoszących się podczas głosowania w sesji rady miejskiej jest tylko jedna ręka Mazura? Nie. Są ręce radnych Tarnowian, ale widzimy tak samo ręce radnych PiS, więc to nie jest Mazura prywatna wojenka. Uważam, że jedynym wybranym prezydentem w Tarnowie jest pan Ryszard Ścigała i tak będzie do końca kadencji, chyba, że zrezygnuje, ale nie słyszałem, żeby miał zamiar zrezygnować. Pan Słomka-Narożański jest tylko zwykłym urzędnikiem, który przejął rolę głównodowodzącego. Mało tego buńczucznie odpowiadającego, że jest jedyny, nieodwołany, co też powoduje dziwne spojrzenie na sprawę. Gdyby był prezydentem wybranym, to podejrzewam, że zrobilibyśmy coś w rodzaju impeachmentu i usunęlibyśmy go, gdyby się tak zachowywał.
To czy prezydent Ryszard Ścigała pozostanie prezydentem Tarnowa będzie wiadomo jutro. Sądecki sąd rejonowy zdecyduje, czy prezydent będzie mógł wyjść na wolność za kaucją i czy zawiesić go w funkcji. Jak Ryszard Ścigała zachowa się po wyjściu w aresztu? Będzie chciał wrócić na arenę polityczną?
- Mnie po pół roku siedzenia przy ul. Montelupich byłoby dość wszystkiego. Chciałbym pojechać gdzieś na Wyspy Galapagos, z daleka od ludzi, z najbliższą rodziną, odpocząć od wrzawy politycznej. Jak postąpi pan Ryszard Ścigała, trudno powiedzieć.
Jego macierzysty klub będzie namawiał, żeby prezydent Ścigała został liderem w kolejnych wyborach? To silna postać związana z państwa ugrupowaniem.
- Każdy z nas, radnych, ma swoje miejsce w przyszłych wyborach. Oczywiście pan prezydent był liderem i jest liderem Tarnowian. Zobaczymy.
Nie będą państwo go namawiać?
- Siedział pół roku i zdaję sobie sprawę z tego, że te pół roku może człowieka zmienić, ponieważ siedział w areszcie, a nie w więzieniu. W areszcie siedzi się łącznie z mordercami, pedofilami, z rożnymi innymi osobami. Te pół roku może człowieka zmienić. Oczywiście nie twierdzę, żeby mnie źle nie odebrano, że z pana prezydenta zrobi się morderca albo pedofil. Broń panie boże!
Będzie potrafił odłączyć się od politycznego życia Tarnowa? Być może będzie miał wkrótce możliwość przyjść i powiedzieć, jakie jest jego zdanie na temat zmian w urzędzie, zerwania koalicji i pracy rady miejskiej.
- Chciałbym, żeby ten, kto mnie zastępuje, kogo wyciągnąłem na stołek, pierwszy zastępca, spojrzał mi w twarz i powiedział, dlaczego to uczynił, mimo że wiedział, że ja bym się na coś takiego nie zgodził. Jak postąpi prezydent, nie wiem. Te pół roku może mieć duży wpływ na to, jak się pan prezydent zachowa. Z tego co wiem pan prezydent był w bardzo dobrej kondycji psychicznej.
(Agnieszka Wrońska, bk)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
19:48
Adam Szostkiewicz: Mamy problem z mieszaniem się sfery kościelnej ze sferą świecką
-
19:21
Wąsek... i dalej długo nikt z naszych!
-
19:01
Groźny pożar w centrum Nowego Sącza. Niewykluczona ewakuacja sąsiadów
-
18:04
Wypadek na Zakopiance w Jaworniku. Droga już odblokowana
-
17:01
Bezpieczeństwo pod kontrolą – wyzwania i korzyści z wdrożenia systemu kontroli dostępu w szkołach
-
16:31
Zostawiają auta gdzie popadnie - wysyp mandatów za niewłaściwe parkowanie w Tarnowie
-
16:21
Czy będzie cenzura internetu? „Jest bardzo cienka granica, ale ludzie muszą dochodzić swoich praw”
-
16:20
"Ścieki lądowały w polach uprawnych" - radny alarmuje
-
15:50
Drugie "złoto" Izabeli Marcisz w Turynie
-
15:10
Mieszkańcy Spytkowic apelują o interwencję. "Nie chcemy smrodu śniętych ryb"
-
09:30
Próbne testy z bronią jądrową czy upadek rosyjskiej sondy kosmicznej. Skąd się biorą izotopy plutonu w lodowcach
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze