W związku z niedostatecznym budżetem władze Unii Tarnów podjęły decyzję o połączeniu spółki z klubem piłki ręcznej Zepter KPR Legionowo, czyli ubiegłorocznym spadkowiczem.

Była to bardzo ciężka decyzja, ale wszystko tak się złożyło, że w mieście Tarnów jednak sportu w szczególności samorząd nie chce. Jak wiemy we wszystkich miastach samorządu są dużym udziałowcem klubów superligowych. Bardzo mnie dziwi postępowania prezydenta miasta Tarnów, który w kampanii chwalił się, że będzie chciał utrzymać za wszelką cenę piłkę ręczną. Natomiast nie raczył się nawet spotkać z nami, z zarządem spółki jak i nawet z prezesem superligi

- podkreśla prokurent Unii Tarnów Krzysztof Mogielnicki. 

W komunikacie klub zarzuca miastu brak wsparcia. Budżet Tarnowa na dotacje sportowe drastycznie zmalał. W 2022 roku klub otrzymał 450 tys. zł, a w tym już tylko 200 tys. Jak napisano w oświadczeniu klubu, "podjęto decyzję o zaprzestaniu kontynuacji projektu Unia Tarnów, w mieście, które nie wspiera sportu zawodowego". Prezydent Jakub Kwaśny temu jednak zaprzecza.

Trudno mówić o wycofaniu się gminy i miasta Tarnów ze sponsorowania spółki Jaskółka Tarnów w sytuacji, w której konkurs na wsparcie klubów sportowych został rozstrzygnięty i miasto ze swoich zobowiązań się wywiązało. W ostatnich latach wsparcie dla spółki Jaskółka Tarnów łącznie wyniosło bliski milion złotych i to w sytuacji, w której budżet jest bardzo napięty i brakuje nam na finansowanie sportu dzieci i młodzieży, czyli naszej priorytetowej powinności. 

- mówi Jakub Kwaśny.

Prezydent Tarnowa dodaje, że jest mu żal, że klub obwinia za swoje niepowodzenie i wycofanie się głównego sponsora "miasto, które zdaniem Jakuba Kwaśnego powinno być jedynie elementem wspierającym, a nie finansującym sport zawodowy i spółkę Jaskółka Tarnów, której zarząd nie pracował charytatywnie. Coraz częściej pojawiają się informacje o bardzo wysokich zarobkach tego zarządu. Myślę, że większa jawność w tym zakresie byłaby tu bardzo wskazana". - dodaje prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny. 

Prawdą jest jednak to, że miasto Tarnów z roku na rok przeznacza coraz mniej pieniędzy na dofinansowanie klubów sportowych. W 2022 roku mogły się starać o 2,5 miliona złotych, a w tym roku jak na razie Tarnów przeznacza na takie dofinansowania tylko 1,5 miliona złotych.

W 2022 roku piłkarze ręczni otrzymali z miasta 450 tysięcy złotych (przy ogólnej sumie dofinansowania na sport 2 miliony 555 tysięcy złotych), w 2023 roku szczypiorniści Unii Tarnów otrzymali 250 tysięcy złotych (przy ogólnej sumie 2 miliony 145 tysięcy złotych), a w 2024 roku 200 tysięcy złotych (przy ogólnej kwocie na dotacje dla klubów 1 milion 545 tysięcy złotych).

Z informacji Radia Kraków wynika, że w oficjalnych pismach ze strony klubu do miasta z prośbą o wsparcie nie pojawiały się konkretne kwoty, ale już w rozmowach miały pojawiać się kwoty na poziomie 1-2 milionów złotych. 

Fuzja z klubem z Legionowa oznacza, że Tarnów znika z mapy polskiego szczypiorniaka na najwyższym szczeblu. Natomiast pojawiła się zapowiedź startu MPS Pałac Młodzieży Tarnów w seniorskiej II lidze. 

KOMUNIKAT JASKÓŁKA TARNÓW SP. Z O.O. o połączeniu klubów Jaskółka Tarnów Sp. z o.o. z KPR Legionowo Sp. z o.o.

W obliczu oficjalnej decyzji Prezydenta Miasta Tarnowa, Pana Jakuba Kwaśnego, o całkowitym wycofaniu się z finansowania klubu, byliśmy zmuszeni podjąć najtrudniejszą decyzję o zaprzestaniu kontynuacji projektu Unia Tarnów w mieście, które nie wspiera sportu zawodowego.

W dniu 29 czerwca 2024 roku, kluby Unia Tarnów (Jaskółka Tarnów Sp. z o.o.) i Zepter KPR Legionowo (Klub Piłki Ręcznej Legionowo Sp. z o.o.) dokonały w trybie art. 516 KSH połącznia spółek na mocy którego Zepter KPR Legionowo (Klub Piłki Ręcznej Legionowo Sp. z o.o.) przejęło klub Unia Tarnów (Jaskółka Tarnów Sp. z o.o.) wraz ze wszystkimi prawami i obowiązkami, w tym wynikiem sportowym klubu Unia Tarnów w sezonie 2023/2024 oraz z jego wszystkim zobowiązanymi względem zawodników, trenerów oraz innych pracowników i usługodawców. (Art. 494 § 4. KSH, §13 ust. 1 Regulaminu Licencyjnego ORLEN Superliga w sezon rozgrywkowym 2024/2025).

Oznacza to, że w wyniku połączenia spółek, w nadchodzącym sezonie rozgrywkowym 2024/2025, nie wystąpi zespół Unia Tarnów.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w budowanie drużyny, która występowała z powodzeniem od pięciu sezonów na parkietach superligowych, świętując między innymi historyczny srebrny medal Pucharu Polski. Podziękowania kierujemy przede wszystkim do naszych Pracowników, Zawodników, Sztabu Szkoleniowego, Kibiców oraz Sponsorów i Partnerów, w tym naszego Partnera Głównego – Grupie Azoty S.A.

ODPOWIEDŹ  URZĘDU MIASTA TARNOWA:

Odnosząc się do zarzutów przedstawionych w komunikacie spółki Jaskółka Tarnów Sp. z o.o., pragniemy zakomunikować:

1.    Decyzja o połączeniu klubów Jaskółka Tarnów Sp. z o.o. i KPR Legionowo Sp. z o.o. nie wynikała z całkowitego wycofania się Gminy Miasta Tarnowa z finansowania klubu, lecz utraceniu finansowania od partnera głównego klubu. Przerzucanie odpowiedzialności za nieumiejętność w pozyskiwaniu sponsorów dla zawodowej drużyny sportowej na miasto w momencie, gdy to było partnerem mniejszościowym nie jest zgodna z prawdą.

2.    Gmina Miasta Tarnowa wspierała klub Jaskółka Tarnów Sp. z o.o. w latach 2022-2024 łączną kwotą dotacji 940 000 złotych. Środki przyznawane były klubowi w ramach dotacji z budżetu Gminy Miasta Tarnowa. Klub korzystał również z Areny Jaskółka na preferencyjnych warunkach. Jednocześnie w konkursach bierze udział ponad 50 klubów z Tarnowa, które również chcą uzyskać dodatkowe dofinansowania.

3.    Problemy spółki rozpoczęły się od utraty głównego sponsora, którego miasto nie powinno zastępować. W momencie poszukiwania finansów na sport dzieci i młodzieży trudno, by finansowanie sportu zawodowego miało pierwszeństwo przed ligami dziecięcymi i młodzieżowymi, ponieważ to one są obligatoryjnym zadaniem samorządu. Wątpliwości co do większego dofinansowania budzi również brak jawnej informacji o zarobkach zarządu klubu.

Wiktor Bochenek
Sekretarz Prasowy