"Wymiany dokonano w 18 budynkach szpitala. Wykonaliśmy 358 paneli fotowoltaicznych" - wymienia Czech.

"Dla nas bardzo ważne jest to, że biorąc pod uwagę wzrost kosztów stałych, państwo idziecie z duchem czasu, bo po wymianie, chociażby żarówek państwo zaoszczędzicie około miliona 350 tysięcy kilowatogodzin, ale też biorąc pod uwagę emisję pyłów, jesteście państwo w stanie ją ograniczyć o około 20%. To są wskaźniki, które pokazują, że tam, gdzie się leczy, również dba się o ten element ekologiczny" - przekonywał wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

 Z ponad 20 milionów złotych, które kosztowała kompleksowa termomodernizacja szpitala św. Łukasza w Tarnowie ponad 17 milionów złotych to dofinansowanie unijne rozdzielane przez województwo małopolskie. Szpital wojewódzki szacuje, że po podwyżkach cen energii szpital zapłaci za nią w przyszłym roku 30 procent więcej. Czyli mniej więcej tyle samo ile oszczędności energii ma przynieść zakończona termomodernizacja.
Wicemarszałek Łukasz Smółka, podkreślił, że na podobne inwestycje w 22 jednostkach edukacyjnych, medycznych oraz kulturalnych należących do województwa małopolskiego w ostatnich latach przeznaczono ponad 160 milionów złotych z funduszy unijnych.