Od tego czy będą to te od kur hodowanych na ściółce, w klatce czy na wolnym wybiegu może zależeć smak jaja - przekonuje Beata Rząsa Janas, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tarnowie. - Osobiście jestem zwolennikiem jaj, które są produkowane na ściółce, bądź w klatkach. Zagęszczenie w klatkach jest już dużo mniejsze.
Posłuchaj:
]Kupującym mogą być sprzedawane wyłącznie jaja świeże - te klasy A. Natomiast cyframi od zera do trójki oznaczony jest sposób chowu kur.
0 - jaja ekologiczne, 1 - wolny wybieg, 2 - jaja z chowu ściółkowego, 3 klatka.
Sposób chowu kur, waga, data przydatności i świeżość produktu - to cenne informacje przy zakupie świątecznych jajek.
Przeszukując sklepowe półki lub odwiedzając fermy warto zwrócić uwagę, czy wszystkie te dane mamy na wytłaczance z jajek - radzi zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii. - Warto kupować w takich miejscach, gdzie nie będzie możliwości zafałszowania tych jajek, czyli po prostu kupować jajka z wiarygodnego źródła.
[Posłuchaj
Pan Marek Świątek z małej podtarnowskiej miejscowości hoduje kury od kilkunastu lat i mówi, że nie ma to jak wiejskie jajo. Aby jednak pozwolić sobie na zakup jajka prosto od rolnika, trzeba wydać nawet o trzydzieści groszy więcej niż kupując te z farmy lub sklepu.
[Posłuchaj: ]
Agnieszka Bednarz/ew