- A
- A
- A
Tarnów: radni przepytają prezydenta Ścigałę i Zdzisława M.
Tarnowscy radni badający miejskie inwestycje czekają na odpowiedź prezydenta Tarnowa w sprawie remontu ulicy Krakowskiej. Po wielu próbach udało się im bowiem przesłać pytania w sprawie tej inwestycji Ryszardowi Ścigale.Zrobiła to krakowska prokuratura, która uznała, że przebywający na wolności prezydent może przecież odpowiadać na taką korespondencję. Radni sformułowali do prezydenta 17 pytań.
- Chodzi nam o to, żeby dowiedzieć się, jakie było zainteresowanie pana prezydenta remontami, głównie na ul. Krakowskiej. Chcemy sprawdzić, czy też potwierdzić, kto pełnił w tym rolę dominującą: prezydent Ścigała, wiceprezydent Narożański czy dyrektor TZDM - mówi w rozmowie z Radiem Kraków radny Jacek Łabno, szef komisji kontrolnej.
Ryszard Ścigała już na wolności, ale bez pracy
- Pan prezydent otrzymał pewną swobodę, ale nie aż taką, by z każdym się spotykać, np. z komisją kontrolną. Chcemy by również prokurator wiedział, jakie pytania zostały zadane, i jakie otrzymaliśmy odpowiedzi - dodaje radny Łabno.
Pytania do Pana Prezydenta Ryszarda Ścigały
1. Kto wg Pana nadzorował zgodnie z udzielonymi upoważnieniami i pełnomocnictwami sprawy drogowe (czyli inwestycje i remonty) w Tarnowie ? Jak wyglądał podział obowiązków pomiędzy zastępcami prezydenta? Jakie były kompetencje każdego z zastępców? Kto z zastępców i dyrektorów odpowiadał za remont ul. Krakowskiej? Kto podejmował decyzję przy remoncie tejże ulicy:
A- Prezydent Ryszard Ścigała, B- Zastępca prezydenta Henryk Słomka Narożański, C-Zdzisław Musiał, dyr. TZDMu, D- Inne osoby nie wymienione a nam niewiadome?
2. Jakie wydawał Pan polecenia służbowe zastępcy Prezydenta Panu Henrykowi Słomce–Narożańskiemu dotyczące remontu ulicy Krakowskiej?
3. Czy zastępca Prezydenta Pan Henryk Słomka Narożański składał informacje na piśmie będące odpowiedzią na wydawane przez Pana polecenia?
4. Czy na posiedzeniach Najwyższego Kierownictwa omawiano sprawy inwestycji drogowych, remontów dróg, sposobów ich realizacji, postępów w realizacji itp. ?
5. Jakie zgłaszano do Pana uwagi o pracy zastępcy Prezydenta Pana Henryka Słomki-Narożańskiego? Kto je zgłaszał?
6. Jakie miał Pan uwagi do pracy i wykonywanych obowiązków zastępcy Prezydenta Pana Henryka Słomki- Narożańskiego?
7. Dlaczego dążył Pan do likwidacji Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich? Co było powodem jego likwidacji?
8. Czy pomijał/odsuwał Pan zastępcę Prezydenta Pana Henryka Słomkę-Narożańskiego od spraw związanych z inwestycjami i remontami drogowymi (ze szczególnym uwzględnieniem remontu ul. Krakowskiej)?
9. Jakie dyspozycje (polecenia służbowe, prośby, wnioski) wydawał Pan podległym urzędnikom w sprawie remontu ul. Krakowskiej?
10. Jak wyglądał przepływ informacji pomiędzy Panem Prezydentem a dyr. TZDM - czy był bezpośredni czy za czyimś pośrednictwem (jeśli tak to czyim)?
11. Czy remont ul. Krakowskiej był omawiany na naradach najwyższego kierownictwa i na spotkaniach z dyrektorami (jeśli takowe były). W jaki sposób były wydawane polecenia (jeśli były wydawane) tzn. ustnie, pisemnie czy pocztą elektroniczną?
12. Czy z narad były sporządzane protokoły, notatki, a jeśli tak to, gdzie są przechowywane?
13. Czy na twardym dysku w komputerze Prezydenta są zabezpieczone polecenia wydawane zastępcom i dyrektorom (dotyczy remontu ul Krakowskiej)?
14. Czy był Pan osobą, która podjęła ostateczną decyzję w sprawie zamiany materiałów na ul. Krakowskiej? A jeśli nie Pan, to kto wg Pana wiedzy?
15. Czy była Panu wiadoma różnica w parametrach fizyko-chemicznych kamieni Mikoszów i G350 pochodzenia chińskiego i różnica w ich cenach na rynku polskim?
16. Czy zdawał Pan sobie sprawę z wysokości kwot tzw. zaoszczędzonych przez wykonawcę na skutek wyrażonej zgody przez zamawiającego na zamianę kamienia Mikoszów na kamień G 350-pochodzenia chińskiego?
17. Czy wiedział Pan, że w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia przy remoncie ul. Krakowskiej pod pojęciem "kamień równoważny" był kamień spełniający wymogi wyłącznie kolorystyczne?
Do Zdzisława M - byłego dyrektora TZDM radni przygotowali zaś 13 pytań. Te zostały mu wysłane do aresztu iw tym przypadku prokuratura również zgodziła się, by na nie odpowiedział.
Pytania do Pana Zdzisława Musiała
1. Z kim konsultował Pan proponowane rozwiązania w zakresie drogownictwa w Tarnowie (ze szczególnym uwzględnieniem remontu ul. Krakowskiej)?
2. Jakie sprawy? Które inwestycje czy remonty konsultował Pan z zastępcą Prezydenta Panem Henrykiem Słomką-Narożańskim?
3. Czy zdarzały się przypadki pomijania w tych konsultacjach zastępcę Prezydenta Pana Henryka Słomkę-Narożańskiego?
4. Jakie propozycje i wnioski składał Pan do Prezydenta Miasta Tarnowa, zastępcy Prezydenta Pan Henryka Słomki-Narożańskiego w sprawie organizacji TZDM?
5. Kto wg Pana podjął ostateczną decyzję w sprawie zamiany materiałów (płyt granitowych, fugi) na ul. Krakowskiej?
6. Kto określił materiały [granit] użyte do remontu ul. Krakowskiej jako równoważne uważając równoważność tylko jako kolorystykę, a nie przyjmując jako podstawę właściwości fizyko-chemiczne?
7. Dlaczego podpisując aneks do umowy w sprawie remontu ul. Krakowskiej uwzględnił Pan jako materiał równoważny tylko ten, który ma ten sam kolor pomijając inne właściwości fizyko-chemiczne takie jak: ścieralność czy nasiąkliwość ?
8. Jak wyglądał przepływ informacji pomiędzy Prezydentem Ryszardem Ścigałą a Panem dyr. TZDM, czy był bezpośredni, czy za czyimś pośrednictwem (jeśli tak to czyim)?
9. Czy była Panu wiadoma różnica w parametrach fizyko-chemicznych kamieni Mikoszów i G350 typu chińskiego i różnica w ich cenach na rynku polskim?
10. Czy zdawał Pan sobie sprawę z wysokości kwot tzw. zaoszczędzonych przez wykonawcę na skutek wyrażonej zgody przez zamawiającego na zamianę kamienia Mikoszów na kamień G 350-pochodzenia chińskiego?
11. Czy zdawał Pan sobie sprawę z konsekwencji dopuszczenia do budowy nawierzchni jezdni ul. Krakowskiej kostek z porfiru włoskiego odbiegających grubością od wymogów zawartych w projekcie i wyjaśnieniach zamawiającego?
12. Czy i kiedy Pan reagował na układanie nawierzchni i wykonywanie spoin podczas remontu ul. Krakowskiej przy temperaturach poniżej zera?
13. Dlaczego tak późno (jesień 2011) zareagował zamawiający –TZDM - na brak na placu budowy kamienia – granitu Mikoszów na budowę chodników?
Tarnów: urzędnicy Zdzisław M. i Jacek K. pozostaną w areszcie
Agnieszka Wrońska/ew
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
08:30
To był błysk! Iga Świątek z szybkim awansem do 1/8 finału AO
-
08:09
W ferie na drogach będzie więcej policyjnych patroli
-
07:57
KS UJ Kraków przed trudnym zadaniem
-
07:38
Wąsek i spółka powalczą w konkursie drużynowym w Zakopanem
-
07:23
Początek ferii zimowych będzie słoneczny i bez opadów
-
07:08
Potężny wybuch na terenie Zakładów Azotowych w Tarnowie. WIDEO
-
19:48
Adam Szostkiewicz: Mamy problem z mieszaniem się sfery kościelnej ze sferą świecką
-
19:21
Wąsek... i dalej długo nikt z naszych!
-
19:01
Spłonął zabytkowy budynek Starego Młyna w Nowym Sączu
-
09:30
Próbne testy z bronią jądrową czy upadek rosyjskiej sondy kosmicznej. Skąd się biorą izotopy plutonu w lodowcach
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze