Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Brzesko z pieniędzmi na sprawdzenie geotermii. Tarnów musi zrobić dodatkowe badania

  • Bartłomiej Maziarz
  • date_range Poniedziałek, 2024.03.11 07:14 ( Edytowany Poniedziałek, 2024.03.11 08:08 )
Występowanie źródeł na terenie osiedla Krzyż w tym przy ulicy Traktorowej potwierdziły wstępne badania oraz analizy geologiczne przeprowadzane jeszcze na zlecenie Tarnowskiego Klastra Przemysłowego. Wniosek o dofinansowanie odwiertu do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który miał potwierdzić występowanie wód geotermalnych i możliwość wykorzystania złożyło miasto, ponieważ mogło liczyć na 100-procentowe dofinansowanie, a koszt może sięgać nawet 20 milionów złotych. Nie wszystko jednak poszło po myśli magistratu - przyznaje prezydent Roman Ciepiela.

Fot. Paweł Topolski

Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Potrzebowaliśmy deklaracji finansowania w 100 procentach takiego odwiertu. Procedura wymaga, aby Narodowy Fundusz uzyskał jeszcze opinię i zgodę Ministerstwa Klimatu. Oceniono tam, że jest podejrzenie występowania węglowodoru w tym miejscu pod ziemią. W związku z tym opinia Ministerstwa Klimatu jest negatywna.

Dlatego Tarnów potrzebuje dodatkowych analiz czy można wykorzystać wody geotermalne mimo obecności gazu i dopiero po takim potwierdzeniu miasto mogłoby ponownie ubiegać się o dofinansowanie odwiertu do 3,5 kilometra w głąb ziemi.

Więcej szczęścia miało Brzesko, które otrzymało 14 milionów dofinansowania na wykonanie odwiertu na Pomianowskim Stoku 2 kilometry pod ziemią. 

Założenie pierwotne jest takie, że nasz szpital jest zainteresowany ciepłem geotermalnym. Jest on ogrzewany starą kotłownią gazową, która ma już blisko 20 lat. Tam jest potrzebne około 1,5 MW takiego ciepła. Całe osiedle Browarna, które jest również grzane z lokalnej kotłowni gazowej i tam jest potrzebne od 3 do 1,5 MW.

Jak mówi burmistrz Brzeska Tomasz Latocha miasto czeka teraz tylko na ostateczne przekazanie środków w ramach promesy na odwiert. Jeśli ciepłe źródła pod Brzeskiem będą miały potencjał, to miasto nie wyklucza, że kiedyś w Brzesku mogłyby na ich bazie powstać baseny termalne. 

Więcej szczęścia miało Brzesko, które otrzymało 14 milionów dofinansowania na wykonanie odwiertu na Pomianowskim Stoku 2 kilometry pod ziemią.

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię