Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów: Pionierski robot wygrał festiwal w Gdyni

  • Tarnów
  • date_range Poniedziałek, 2013.04.15 07:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:29 )
Jako siedmiolatek budował zdalnie sterowane samochody i mini roboty a w szkole średniej stworzył swoją pierwszą obrabiarkę sterowaną numerycznie. Młody naukowiec Mateusz Stec z Tarnowa od dziecka pasjonował się z techniką.

źródło: z archiwum Mateusza Steca

Posłuchaj wypowiedzi Mateusza Steca - młodego naukowca
Pionierski robot przemysłowy młodego naukowca


Teraz jest uczniem Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, a mimo młodego wieku projektuje innowacyjne roboty. Ostatnio został nagrodzony na Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory w Gdyni, gdzie zaprezentował swojego nowatorskiego robota i pokonał kilkudziesięciu naukowców z całego kraju. Już wieku 14 lat zdecydował, że zajmie się techniką na poważnie.

Teraz przed Mateuszem kolejny etap . Młody naukowiec w maju będzie reprezentował Polskę na największej międzynarodowej olimpiadzie informatycznej InfoMatrix w Bukareszcie, gdzie także pokaże swojego pionierskiego robota przemysłowego.

Przedstawiony robot może mieć wiele funkcji, w zależności od zaprogramowania . Ma być wykorzystany na liniach produkcyjnych - może przenosić różne materiały, obiekty czy przelewać różnego rodzaju ciecze. Jego powtarzalne ruchy i możliwość manipulowania pozwalają na wykonywanie tego typu prac w przemyśle. Model wykonany przez Mateusza Steca jest jak na razie modelem edukacyjnym.

"Robot ten wykonany jest z różnego rodzaju elementów aluminiowych, możemy go wykorzystać chociażby w przemyśle. Posiada pewne innowacje, czas jego programowania został zmniejszony w stosunku do jego oryginalnych wersji, a także dużo mniejsze są koszty produkcji. Nikt do tej pory nie wyprodukował takiego robota w Polsce" - informuje autor robota.



Do zaprogramowania robota został zastosowany najbardziej popularny przemysłowy język programowania. W konsekwencji przedsiębiorcy mieliby nie wydawać dodatkowych pieniędzy na szkolenia pracowników, bo G code jest znanym programem w branżach technicznych. Dzięki temu robot jest bardzo prosty w obsłudze.

W przygotowaniu jest także kolejny robot, który będzie mógł m.in. spawać czy rysować linie na asfalcie lub stadionie.


(Agnieszka Bednarz/dw)
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię