Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów "Pierwsze Niepodległe" rozpoczyna świętowanie

Tarnów już w sobotę świętował niepodległość. Wszystko dlatego, że w mieście już 30 października 1918 roku ogłoszono niepodległość. 30 października 1918 roku ówczesny burmistrz Tarnowa Tadeusz Tertil, będący już wówczas członkiem prezydium działającej w Krakowie Polskiej Komisji Likwidacyjnej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej, podczas którego zaproponował przyjęcie wniosku: - Rada Miejska oświadcza, że Tarnów oddaje się poleceniom rządu warszawskiego i że organowi rządowemu, utworzonemu przez Radę Regencyjną da posłuch. Rada wniosek przyjęła.

Fot. nac.gov.pl

Uroczystości rocznicowe w sobotę przed południem rozpoczęło złożenie kwiatów przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Tarnowie. Przedstawiciele władz miasta złożyli wieńce, a wszyscy uczestnicy odśpiewali Rotę.

W ramach obchodów niepodległościowych w tarnowskim Ratuszu o 13.00 odbyła się  wspólna sesję Rady Miejskiej i Rady Powiatu.

"Dzisiejszy dzień jest niezwykle ważny dla naszego miasta" podkreślał prezydent Roman Ciepiela

Mówi Roman Ciepiela

Po południu przy Pominiku Nieznanego Żołnierza spotkali się przedstawiciele miejskich stowarzyszeń, organizatorzy Festiwalu "Pierwsze Niepodległe" oraz Stowarzyszenia Pro Patria Semper.

Podczas tej uroczystości wręczono  „Ryngraf Niepodległości” i „Szablę Niepodległości” za rok 2020. To wyróżnienie przyznawane przez przedstawicieli kilkudziesięciu tarnowskich organizacji dla wybitnych społeczników, zasłużonych w dziele krzewienia postaw niepodległościowych. Kapituła „Szabli Niepodległości” postanowiła  przyznać tę nagrodę pani Władysławie Szmid, działaczce „Solidarności” i organizatorce sieci kolportażu podziemnej prasy w Tarnowie w okresie stanu wojennego. Władysława Szmid zmarła w grudniu ubiegłego roku - w jej imieniu nagrodę odebrali jej synowie.
 
Ryngraf Niepodległości” za rok 2020 został natomiast przyznany płk. Zbigniewowi Radoniowi  za wybitne osiągnięcia na rzecz lokalnej wspólnoty i środowisk patriotycznych Tarnowa.

Po ceremonii wręczenia nagród zgromadzeni oddali hołd walczącym o niepodległość miasta - odczytano Apel Pamięci oraz złożono kwiaty i znicze.

W ramach świętowania odzyskania niepodległości w Tarnowskim Centrum Informacji  dostępny jest stempel “Tarnów Pierwsze Niepodległe”. Przed budynkiem Tarnowskiego Centrum Informacji rozdawane są też flagi na samochód.

Autor:
Agnieszka Wrońska-Bęben

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię