Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów: MPEC pozwał męża byłej wiceprezydent

  • Tarnów
  • date_range Piątek, 2014.05.23 08:27 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:55 )
Sprawa męża byłej wiceprezydent Tarnowa, który niezgodnie z prawem przewodniczył radzie nadzorczej MPEC-u, trafiła do sądu. Jak dowiedziało się Radio Kraków, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie złożyło pozew w sprawie zwrotu przez Piotra Skrzyniarza kwoty 74 tysięcy 889 złotych i 19 groszy.
Spółka po informacjach medialnych, w tym także Radia Kraków, od początku roku informuje, że Piotr Skrzyniarz, jako mąż ówczesnej wiceprezydent miasta, nie mógł być powołany na takie stanowisko. Teraz sprawa trafiła do sądu - przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków rzecznik sądu Tomasz Kozioł.



"Powód twierdzi, że przeprowadził analizę prawną i doszedł do wniosku, że w sytuacji nieważności powołania pozwanego do rady nadzorczej istnieje po stronie spółki roszczenie o zwrot wynagrodzeń. Albowiem powołanie to było z mocy prawa nieważne. Zatem w rzeczywistości nie był on przewodniczącym rady nadzorczej MPEC-u. Na skutek zakazu ustawowego nie mógł po prostu pełnić tej funkcji" - tłumaczy sędzia Kozioł.



Teraz sprawę oceni sąd. Na kwotę 74 tysięcy złotych, której zasądzenia wobec Piotra Skrzyniarza domaga się MPEC, składa się wynagrodzenie netto, a także podatki, jakie spółka odprowadzała od wypłat Skrzyniarza.



Zarówno MPEC jak i Piotr Skryniarz nie chcą komentować pozwu. Wiadomo, że spółka wcześniej wzywała męża byłej wiceprezydent do zwrotu pieniędzy. Ten w styczniu na łamach Gazety Krakowskiej przekonywał, że nie wiedział, iż jako mąż wiceprezydent nie mógł być powołany na to stanowisko.



Sprawę "przeoczyli" pod koniec 2008 roku prawnicy magistratu. Piotra Skrzyniarza na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej MPECu powołał wtedy prezydent Ryszard Ścigała. Mąż byłej wiceprezydent zasiadał w niej jako przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.



Skarbnik Sławomir Kolasiński przekonywał w styczniu na antenie Radia Kraków, że był to "błąd prawny". Został on naprawiony dopiero w kwietniu 2012 roku, kiedy skończyła się kadencja Skrzyniarza. Prezes MPEC-u, Krzysztof Rodak w styczniu w rozmowie z Radiem Kraków wyjaśniał, że był zaskoczony informacjami medialnymi o możliwych nieprawidłowościach prawnych związanych z powołaniem Skrzyniarza. Jak wtedy wyjaśniał, "nie podejrzewał, że coś mogło być nie tak".



Jednocześnie prezes MPEC-u informował, że Piotr Skrzyniarz był w zakresie kompetencji "tym, co mogło spotkać spółkę najlepszego ". Rodak twierdził, że to osoba znająca świetnie uwarunkowania pakietu klimatycznego a także uwarunkowania źródeł finansowania, o które spółka zabiegała. "To jest osoba z wieloletnim stażem dotyczącym formowania wniosków, poszukiwania źródeł finansowania. Pracował ekonomicznie przy tego typu projektach. W związku z czym była to na prawdę osoba kompletna" - mówił Rodak.



Sam Piotr Skrzyniarz na łamach Gazety Krakowskiej wyjaśniał, że odbiera zamieszanie wokół tej sprawy jako nagonkę na ludzi związanych z prezydentem. "Odkąd prezydent jest w areszcie, ludzie z jego otoczenia są atakowani, próbuje się ich niszczyć. Potwierdza to choćby odwołanie mojej żony i ataki na moją rodzinę" - podkreślał Skrzyniarz.



Przypominamy: Tarnów: mąż byłej wiceprezydent odda 60 tys. złotych?
Przeczytaj: Mąż byłej wiceprezydent będzie musiał oddać 60 tys. zł

(Bartłomiej Maziarz/ko)


Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię