Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów: mąż byłej wiceprezydent odda 60 tys. złotych?

  • Tarnów
  • date_range Poniedziałek, 2014.01.13 07:59 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:44 )
Mąż byłej wiceprezydent Tarnowa prawdopodobnie będzie musiał oddać 60 tysięcy złotych zarobione na kierowaniu radą nadzoroczą Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Piotr Skrzyniarz jako mąż wiceprezydent Tarnowa zgodnie z ustawą nie mógł być powołany na to stanowisko.

fot: Paweł Topolski


Prezes MPECu Krzysztof Rodak przypomina w rozmowie z Radiem Kraków, że członków rady nadzorczej miejskich spółek powołuje prezydent. Dlatego, jak przekonuje, nie podejrzewał, że coś mogło być nie tak. - Ja działałem w dobrej wierze, że profesjonalna obsługa prawna szczególnie w obszarze ustawy o samorządzie, bo przecież chyba nie ma lepszych ekspertów niż w gminie miasta Tarnowa, że to jest wszystko w porządku - informuje.

Krzysztof Rodak przyznał w rozmowie z Radiem Kraków, że Piotr Skrzyniarz prawdopodobnie będzie musiał zwrócić zarobione podczas kierowania radą nadzorczą tarnowskiego MPECu pieniądze. Z takim żądaniem MPEC czeka jeszcze jednak na jednoznaczną opinią prawną.



Skarbnik Urzędu Miasta Tarnowa, Sławomir Kolasiński w rozmowie z Radiem Kraków podkreśla, że Piotr Skrzyniarz był rekomendowany do rady nadzoroczej z ramienia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, którego jest pracownikiem. To jednak prezydent Tarnowa powołał go 23 grudnia 2008 na przewodniczącego rady nadzorczej tarnowskiego MPECu i do urzędowych prawników należało sprawdzenie jego kompetencji w tym zakresie.

Jak przekonuje Sławomir Kolasiński, w momencie powoływania Piotra Skrzyniarza urzędowi prawnicy nie zauważyli , że zgodnie z ustawą o samorządzie gminny, jako mąż urzędującej wiceprezydent, nie może on być członkiem rady nadzoroczej.


Sami kandydaci podpisują wprawdzie oświadczenia, że nie ma przeciwwskazań do powołania ich na takie stanowisko, ale jak przekonuje skarbnik, w 2008 taki druk nie zawierał punktu dotyczącego powiązań rodzinnych .

Sławomir Kolasiński wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków, że dopiero w 2010 roku tarnowski magistrat przygotował dokładne i rygorystyczne instrukcje dotyczące nadzoru właścicielskiego . Od tego momentu oświadczenie, które wypełnienia kandydat do rady nadzoroczej, jest już dużo bardziej szczegółowe i zawiera punkt dotyczący koligacji rodzinnych uniemożliwiających powołanie na taką funkcję.



"Błąd prawny" jak go nazywają tarnowscy urzędnicy, został ich zdaniem naprawiony w kwietniu 2012, kiedy skończyła się kadencja Piotra Skrzyniarza. W jego miejsce został powołany sam prezydent Ryszard Ścigała.

Sławomir Kolasiński zapytany przez Radio Kraków o to, czy urząd poinformował zarząd MPECu o swoich wątpliwościach, początkowo odpowiedział, że stało się to podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki. Później jednak przyznał, że nie ma na to dokumentów .



Teraz prawnicy MPECu sprawdzają, jakie konsekwencje spotkają spółkę w związku z niezgodnym z prawem powołaniem Piotra Skrzyniarza na stanowisko przewodniczącego rady nadzoroczej.



Jednocześnie jednak prezes zarząd MPECu Krzysztof Rodak przekonuje, że Piotr Skrzyniarz był " w zakresie kompetencji tym co mogło spotkać spółkę najlepszego . Osoba znająca świetnie uwarunkowania pakietu klimatycznego. Uwarunkowania źródeł finansowania, o które spółka zabiegała. Uwarunkowania takiej spółki energetycznej. To jest osoba z wieloletnim stażem dotyczącym formowania wniosków, poszukiwania źródeł finansowania. Pracował ekonomicznie przy tego typu projektach. W związku z czym była to na prawdę osoba kompentna. Spółka w wyniku tej "wady prawnej", która niewątpliwie wystąpiła nie odniosła żadnego uszczerbku ".


(Bartłomiej Maziarz/ko)



Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię