- Od września wzrosła cena energii cieplnej o 24%. My też musimy patrzeć na ekonomię. Chemia basenowa też podrożała, praktycznie o 150%. Żeby utrzymać określony standard, zmuszeni byliśmy do podniesienia cen wejścia na pływalnie - podkreśla Marszałek.
Na osłodę w cenie podwyższonego biletu wstępu na Park Wodny przy ul. Piłsudskiego będzie też sauna, która dotąd była dodatkowo płatna. To jednak marne pocieszenie, bo np. bilet na basen w Dębicy, który także uprawnia do korzystania z sauny, kosztuje o połowę mniej niż w Tarnowie. Taniej za wstęp niż na tarnowskie baseny, bo 15 złotych za godzinę, zapłacą posiadacze tarnowskiej karty miejskiej "premium", karty tarnowskiego seniora oraz tarnowskiej rodziny.
Dyrektor TOSiR Arkadiusz Marszałek podkreśla, że wpływy z biletów na baseny pokrywają 60 procent kosztów ich utrzymania, który w przypadku Parku Wodnego wynosi od 6 do 7 milionów złotych rocznie. To tłumaczenie nie przekonuje jednak użytkowników tarnowskich basenów, zbulwersowanych podwyżkami. "Basen jest po to, żeby pływać, chodzić, dbać o swoje zdrowie. 24 złote za godzinę to dużo za dużo. Koło 15 złotych byłoby w porządku. Rozumiem, że koszty utrzymania są duże, ale chyba każdy samorządowiec zdawał sobie sprawę, że basen nie zarabia na siebie, musi być dotowany. Trzeba pokombinować, może jakiś specjalny taryfikator, promocje w soboty dla rodziny? Jak ktoś ma dwójkę, trójkę dzieci, jest to problem. Może to odstraszać od basenu. Wtedy ludzie nie uprawiają sportu" - usłyszał reporter Radia Kraków.
Dyrektor TOSiR odpowiada, że ze względu na podwyżkę cen prądu oraz energii cieplnej utrzymanie basenów podrożało o ponad milion złotych na rok. "W tym momencie nie mogliśmy więcej dokładać" - przekonuje Arkadiusz Marszałek.
Tymczasem od 1 września podrożały nie tylko bilety wstępu na tarnowskie baseny, ale także na pozostałe obiekty sportowe Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Co jest zaskoczeniem m.in. dla klubów sportowych, które będą musiały poszukać dodatkowych pieniędzy np. na wynajem boisk ze sztucznym oświetleniem.
Ceny biletów wstępu na niektóre miejskie baseny w regionie:
Tarnów:
Bilet normalny 24 złote
Bilet ulgowy 18 złotych
Posiadacze Tarnowskich Kart Miejskich, Seniora i Rodziny 15 złotych
Dębica:
Dziecko do lat 6 + osoba dorosła w zależności od godziny od 11 do 13 złotych
Normalny od 11 do 13 złotych w zależności od godziny
Ulgowy od 8 do 10 złotych w zależności od godziny
Rodzinny na 70 minut od 30 do 35 złotych w zależności od godziny. 2 dwie osoby dorosłe + dwoje dzieci lub 1 osoba dorosła + 3 dzieci.
Brzesko:
Bilet normalny od 9 do 15 złotych w zależności od godziny
Bilet ulgowy od 5 do 12 złotych w zależności od godziny
2 osoby dorosłe + 1 dziecko = 22 złote
2 osoby dorosłe + 2 dzieci = 26 złotych
Dąbrowa Tarnowska
Bilet normalny od 8 do 11 złotych w zależności od dnia oraz godziny
Bilet ulgowy od 6 do 8 złotych w zależności od dnia i godziny
Bilet rodzinny 9 złotych