Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów: budżet uchwalony, choć prezydent w areszcie

  • Tarnów
  • date_range Czwartek, 2013.12.19 13:57 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:43 )
Podejrzany o korupcje prezydent Tarnowa Ryszard Ś. mimo aresztowania próbował trzymać rękę na pulsie w sprawie budżetu. Najpierw poprosił urzędników o przesłanie mu do celi projektu najważniejszego dokumentu dla miasta. W kolejnym liście do urzędników podziękował za to i prawdpodobnie przekazał też sugestie co do projektu budżetu Tarnowa na przyszły rok.

Fot. Arch. Radia Kraków

Podczas czwartkowej sesji budżetowej, radna Grażyna Barwacz dwukrotnie dopytywała, czy po tym jak aresztowany prezydent Tarnowa otrzymał do celi projekt budżetu, zgłaszał jakieś wnioski do tego dokumentu i czy zostały one uwzględnione. Jego zastępca Henryk Słomka-Narożański, próbował, jak mógł, unikać odpowiedzi na to pytanie.



"Potraktowaliśmy to jak pismo każdego obywatela. Zostało przeanalizowane, przeczytane i schowane jako dokumentacja. Propozycji jednak nie było". - podkreślał dziennikom Henryk Słomka Narożański.



Jakieś sugestie chyba jednak były, o czym dowiedzieli się wszyscy radni z ust skarbnika miasta Sławomira Kolasińskiego. "Głównie były to sugestie. - wiemy w jakim miejscu znajduje się Pan prezydent. Nie ma możliwości pozyskać jakiś informacji - sugestie co do pewnych zapisów w budżecie. Natomiast nie było i jeszcze raz to powiem, żeby nie było wątpliwości - nie było żadnych elementów, które by wprowadzały zmiany do budżetu".



Budżetowa sesja tarnowskiej rady miasta od początku przebiegała w gorącej atmosferze. Dociekliwe pytania o plany wydatków miasta zadawali nie tylko radni opozycji - ale także pro-prezydenckiego ugrupowania "Tarnowianie" z rządzącej koalicji. Po aresztowaniu Ryszarda Ś. koalicja z Platformą Obywatelską bardzo się rozluźniła. Nie pomogło nawet zwiększenie o milion złotych wydatków na remonty dróg, o co zabiegali radni "Tarnowian". Nie jest tajemnicą, że niektórzy radni tego ugrupowania nie przepadają za sprawującym władze w mieście zastępcą prezydenta, Henrykiem Słomką-Narożańskim z PO.



Ostatecznie jednak Tarnowianie poparli projekt budżetu - argumentując ustami niektórych radnych, że jego nie uchwalenie przyniosłoby miastu same kłopoty. Za od samego początku był klub PO, budżet nie bez uwag poparli także radni SLD. Od głosu wstrzymał się za to PiS z kolei Jacek Łabno z Solidarnej Polski zagłosował jako jedyny przeciwko takiemu projektowi budżetu.



Tarnów w przyszłym roku chce wydać na inwestycje 80 milionów złotych. Te plany można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to kontynuacja wcześniej zaczętych inwestycji, jak chociażby rozbudowa strefy aktywności gospodarczej, co ma pochłonąć aż 1/4 sumy przeznaczonej na przyszłoroczne inwestycje. Miasto chce także projektować dalszą przebudowę ulicy Spokojnej w kierunku Mościc, która jest wewnętrzną obwodnicą miasta. W Mościcach przy ul. Chemicznej i Azotach ma także powstać nowe rondo. Wśród nowych inwestycji wyróżnia się przede wszystkim budowa parkingu wielopoziomowego przy dworcu - finansowana w dużej mierze z pieniędzy unijnych, ale także dobudowa trzeciego pasa do ul. Mickiewicza w centrum miasta.



Tarnów chce zarobić 542 miliony złotych - to o kilkanaście milionów więcej niż w ubiegłym roku. Miasto chce je pozyskać - jak zaznacza - na niewielkich podwyżkach podatków, opłat za żłobki oraz parkingi. Urzędnicy przekonuje, że będą to niewielkie wzrosty, których tarnowianie nie odczują.



Bartłomiej Maziarz/ ew

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię